Ազովստալից հանձնվածների թիվը կարող է գերազանցել 2,5 հազարը. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պնդում է, որ «Ազովստալ»-ից հեռացած ուկրաինացի զինծառայողների թիվը կարող է գերազանցել 2500-ը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին երկուշաբթի օրը հայտնել է ուկրաինական պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը։
«Պետության ղեկավարը նաև նշել է, որ Դոնեցկի և Լուգանսկի առանձին շրջաններում «Ազովստալ»-ից կարող է լինել ավելի քան 2500 բանտարկյալ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ԴԺՀ-ի ղեկավար Դենիս Պուշիլինը հայտնել էր, որ հանրապետության տարածքում ավելի քան 5000 ուկրաինացի ռազմագերի է պահվում, այդ թվում՝ 2439 զինծառայող, ովքեր լքել են «Ազովստալ»-ը։

Ukrainian President Vladimir Zelensky claims that more than 2,500 Ukrainian soldiers surrendered at Mariupol’s Azovstal plant, the presidential press service said on Monday, TASS reports.
The head of state noted that there may be more than 2,500 prisoners of war from Azovstal, currently in custody on the territory of the Donetsk and Lugansk regions (not controlled by Kiev - TASS), reads the statement on the presidential office’s website.
Earlier, the DPR’s leader, Denis Pushilin, said that more than 5,000 Ukrainian prisoners of war were being held on the territory of the republic, including 2,439 servicemen who had left Azovstal. He stressed that all Ukrainian nationalists should face a tribunal. He did not rule out that it would be an international trial.