Սաուդյան Արաբիան և Իսրայելն ԱՄՆ-ի օգնությամբ փորձում են կարգավորել հարաբերությունները. WSJ
Սաուդյան Արաբիան և Իսրայելը փորձում են բարելավել տնտեսական և անվտանգային հարաբերությունները ԱՄՆ միջնորդությամբ։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրատարակությունը նշում Է, որ Սաուդյան Արաբիան չի ճանաչում Իսրայելը և դիվանագիտական հարաբերություններ չունի այդ երկրի հետ: Այնուամենայնիվ այժմ երկու մերձավորարևելյան պետությունները բանակցություններ են վարում գործարար հարաբերությունների կարգավորման և անվտանգության ոլորտում համաձայնությունների ձեռքբերման առիթով:
Այսպես, ԱՄՆ-ի օգնությամբ երկու պետությունները փորձում են կնքել համաձայնագիր, որն Իսրայելի տարածքից չվերթներ կատարող ինքնաթիռներին իրավունք ընձեռի թռչելու Սաուդյան Արաբիայի օդային տարածությունում: Բացի դրանից, քննարկվում Է Տիրանի և Սանաֆիրի նկատմամբ Էր Ռիադի վերջնական վերահսկողության հաստատման շուրջ համաձայնությունների հասնելու հնարավորությունը: Այդ անմարդաբնակ կղզիները գտնվում են Տիրանի նեղուցում՝ Սաուդյան Արաբիայի և Եգիպտոսի միջև: Նեղուցը ռազմավարական նշանակություն ունի, քանի որ ելք Է դեպի Կրմիր ծով Հորդանանի Աքաբա նավահանգստից և Իսրայելի Էյլաթ նավահանգստից: Հրատարակության աղբյուրների տվյալներով՝ իսրայելացի գործարարներն արդեն կարող են ժամանել Սաուդյան Արաբիա: Էր Ռիադն այդ քայլին Է գնացել երկրների միջև տնտեսական կապերի խորացման շրջանակներում:
Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության փոխնախարար Խալեդ բեն Սալմանը Վաշինգտոն կատարած վերջին այցի ժամանակ ամերիկացի պաշտոնյաներին ասել է, որ հարցումները ցույց են տալիս, որ թագավորության բնակչությունը, հիմնականում երիտասարդները, կողմ են Իսրայելի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուն:

Саудовская Аравия и Израиль идут на сближение при посредничестве США: WSJ
Саудовская Аравия и Израиль пытаются наладить отношения в сфере экономики и безопасности при посредничестве американской администрации. Как передает ТАСС, об этом сообщила газета The Wall Street Journal в понедельник со ссылкой на источники.
Издание отмечает, что Саудовская Аравия не признает Израиль и не имеет дипломатических отношений с этой страной. Тем не менее сейчас два ближневосточных государства ведут переговоры по поводу налаживания деловых отношений и достижения договоренностей в сфере безопасности.
Так, при помощи США два государства пытаются заключить соглашение, которое предоставит право самолетам, совершающим рейсы с территории Израиля, пролетать в воздушном пространстве Саудовской Аравии. Кроме того, обсуждается возможность достижения договоренностей об установлении окончательного контроля Эр-Рияда над Тираном и Санафиром. Эти необитаемые острова находятся в проливе Тиран между Саудовской Аравией и Египтом. Пролив имеет стратегическое значение, поскольку является выходом в Красное море из иорданского порта Акаба и порта Эйлат в Израиле.
По данным источников издания, израильские бизнесмены уже могут приезжать в Саудовскую Аравию. На этот шаг Эр-Рияд пошел в рамках углубления экономических связей между странами.
Как заявил американским чиновникам заместитель министра обороны Саудовской Аравии Халед бен Сальман во время недавнего визита в Вашингтон, по данным опросов, население королевства, в основном молодежь, выступает за налаживание дипломатических отношений с Израилем.