Ոլորտային օրենսդրությունը ներդաշնակեցվում է ԵԱՏՄ միասնական կանոններին
Հունիսի 14-ի հերթական նիստում խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանի տեղեկացմամբ՝ նախագծերի ընդունումը նպատակ ունի առավել հստակ և համապարփակ կանոնակարգման հիմքեր ստեղծել բժշկական արտադրատեսակների շրջանառության ոլորտի կարգավորման համար՝ ապահովելով նաև ԵԱՏՄ միասնական կանոններին ՀՀ օրենսդրության ներդաշնակեցումը:
Նշվել է, որ «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նպատակը նաև ԵԱՏՄ համապատասխան իրավական ակտերի ընդունումն ու այդ ակտերը Հայաստանի Հանրապետության իրավունքի մաս դարձնելն է:
ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ   դրական էր:
Հարակից զեկուցող Շիրակ Թորոսյանի խոսքով՝ փաթեթի ընդունմամբ ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերի էական ավելացում կամ նվազեցում չի նախատեսվում:

Sectoral Legislation is Harmonized with EAEU Common Rules
The parliament debated in the first reading the legislative package on Amending the Law on Medical Aid and Service for Population, on Making Addenda to the Law on Licensing and on Making Addenda and Amendments to the Law on State Duty at the regular sitting convened on June 14.
The RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan informed that the adoption of the drafts aims at creating bases for clearer and more comprehensive regulation to regulate the circulation of medical products, ensuring the harmonization of the RA legislation with the EAEU common rules.
It was noted that the purpose of amending the Law on Medical Aid and Service for Population is also to adopt relevant legal acts of the EAEU and to make those acts part of the law of the Republic of Armenia.
The NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration endorsed the draft.
According to the co-rapporteur Shirak Torosyan, the adoption of the package does not envisage a significant increase or reduction in the expenditures of the RA state budget.