«Մոռացեք Ֆրանսիան․ Հայաստանը գինեգործության կենտրոնն է». «Եվրանյուզ»-ի անդրադարձը
«Մոռացեք Ֆրանսիան․ Հայաստանը գինեգործության կենտրոնն է»,- այսպես է վերնագրել «Եվրանյուզ» միջազգային առաջատար մեդիացանցն իր անդրադարձը՝ հռչակելով հայկական բարձրավանդակը գինեգործության հնագույն հայրենիք, փոխանցում է News.am։
«Եվրանյուզ» լրատվականը պատմում է հայկական 8000-ամյա խաղողագործության ավանդույթների և 6000-ամյա գինեգործական մշակույթի մասին՝ հավելելով, որ գինու մասին մտածելիս չպետք է բաց թողնել գինեգործական ամենահին շրջաններից մեկը ՝ Հայաստանը։
«Թանգարանը գտնվում է Երևանից ընդամենը 30 կմ հեռավորության վրա՝ Արմենիա Վայն գինեգործարանում,  տեղակայված է 8 մետր խորությամբ բազալտե ապարներում․ երբ անցնում ես գետնափոր թունելի միջով,  քեզ թվում է, թե մտնում ես գինու հսկա  մառան»,-նշում է «Եվրանյուզն» ու ավելացնում,- «թանգարանում գտնվող պատմահնագիտական և ազգագրական նմուշները ցույց են տալիս, թե ինչպես է գինին հայերին ուղեկցել օրորոցից մինչև թաղման ծեսեր»։
Կարևորելով հնագույն գինեգործության մշակույթը հանրահռչակելու թանգարանի միտումը, «Եվրանյուզը» մատնանշում է նաև մատենագրության առկայությունը, ինչը փաստում է, որ Հայաստանն իսկապես գինեգործության բնօրրանն է։

Euronews: Забудьте о Франции: Армения стала центром виноделия!
"Забудьте о Франции: Армения стала центром виноделия!" Так ведущая международная медиасеть "Euronews" озаглавила свой репортаж, объявив Армянское нагорье родиной виноделия.
Как передает News.am, в своем сообщении СМИ "Euronews" рассказали о 8000-летних традициях виноделия в Армении и 6000-летней винной культуре в нашей стране. Они отметили, что когда говорят о вине, не должны забывать, что самый древний винодельческий район – Армения.
"Музей находится всего в 30 км от Еревана, на территории винодельни Armenia Wine. Он расположен в базальтовой скале на глубине 8 метров: когда ты идешь по тоннелю к Музею, тебе кажется, что находишься в огромном винном погребе", – отмечается в репортаже. – "Историко-археологические и этнографические экспонаты Музея показывают, как вино сопровождало человека на протяжении всей его жизни – от колыбели до церемонии захоронения".
Подчеркивая важность Музея, деятельности которого направлена на прославление древнейшей культуры виноделия, "Euronews" отмечают наличие летописных памятников, достоверно свидетельствующих о том, что Армения является колыбелью виноделия.