Աշխարհի ամենահարուստ մարդիկ 2022 թվականին 1,4 տրիլիոն դոլար են կորցրել. Bloomberg
Աշխարհի հինգ հարյուր ամենահարուստ մարդիկ 2022 թվականի սկզբից կորցրել են 1,4 տրիլիոն դոլար։ Նման տվյալներ է ներկայացրել Bloomberg լրատվական գործակալությունը, որը 2012 թվականի մարտից հրապարակում է միլիարդատերերի ինդեքսը, որը ներառում է տեղեկություններ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց կարողության մասին։
Գործակալության տվյալներով՝ հինգ ամենահարուստ մարդիկ այս տարի կորցրել են ընդհանուր առմամբ 345 միլիարդ դոլար:
Ամենաշատը կորցրել է Binance կրիպտոարժույթի բորսայի հիմնադիր Չանպեն Չժաոն՝ 85,6 միլիարդ դոլար: Երկրորդ հորիզոնականում է ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը՝ նա կորցրել է: 73,2 միլիարդ դոլար, իսկ Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը երրորդ տեղում է, որը կորցրել է 65,3 միլիարդ դոլար, չորրորդ տեղում է Meta-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը 64,4 միլիարդ դոլար վնասով: Ցուցակում հինգերորդ տեղն է զբաղեցրել ձեռներեց Louis Vuitton Moսt Hennessy խմբի նախագահ Բեռնար Առնոն, որը կորցրել է 56,8 մլրդ դոլար։
Բացի այդ, գործակալությունը նշում է, որ միայն երկուշաբթի օրը մոլորակի 500 ամենահարուստ մարդիկ կորցրել են ընդհանուր առմամբ 206 միլիարդ դոլար: Capgemini խորհրդատվական ֆիրմայի հաշվետվությունում, ֆիրմա, որին վկայակոչում Է Bloomberg-ը, ասված Է, որ ֆինանսական կորուստների ընթացիկ ցուցանիշները խիստ հակադրություն են կազմում այն բանին, ինչ կարելի Էր դիտել մեկ տարի առաջ:
Այն ժամանակ շուկաների սրընթաց աճի պատճառով 8 տոկոսով ավելացել Էր ամբողջությամբ վերցված ունեւոր մարդկանց թիվն աշխահում, եւ 13 տոկոսով ԱՄՆ-ում: Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ամենահարուստ մարդկանց թիվը 2022 թվականին աճել է ընդամենը 4,2%-ով, այս ցուցանիշով տարածաշրջանը հետ է մնում Եվրոպայից և Ամերիկայից։ Միաժամանակ, վերջին տասնամյակում Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը գերիշխող դիրք է գրավել այս ոլորտում։ Միտման փոփոխության մի մասը, գործակալությունը կարծում է, պայմանավորված է տեխնոլոգիական ընկերությունների դեմ Չինաստանի կոշտ միջոցներով և անշարժ գույքի շուկայի «սառեցմամբ»:
Ինչպես նախկինում, աշխարհի մեծահարուստների գրեթե 64%-ն ապրում է ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում, Չինաստանում և Գերմանիայում։

Богатейшие люди мира потеряли в 2022 году $1,4 трлн: СМИ
Пятьсот самых богатых людей в мире лишились с начала 2022 года $1,4 трлн. Как передает ТАСС, Такие данные привело во вторник информационное агентство Bloomberg, с марта 2012 года публикующее "Индекс миллиардеров", куда включены сведения о состоянии богатейших людей планеты.
По данным агентства, пятеро самых богатых людей потеряли в текущем году суммарно $345 млрд. Больше всего лишился основатель криптовалютной биржи Binance Чанпэн Чжао, а именно $85,6 млрд. На второй строчке находится предприниматель Илон Маск - он потерял $73,2 млрд, а основатель Amazon Джефф Безос оказался на третьем месте, поскольку лишился $65,3 млрд. Четвертую строчку занял Марк Цукерберг, глава Meta (в РФ отнесена к экстремистским организациям), потерявший $64,4 млрд, тогда как пятое место в списке получил предприниматель и президент группы Louis Vuitton Moët Hennessy Бернар Арно, лишившийся $56,8 млрд.
Кроме того, агентство отмечает, что только в понедельник 500 богатейших людей планеты потеряли суммарно $206 млрд. В отчете консалтинговой фирмы Capgemini, на который ссылается Bloomberg, говорится, что текущие показатели финансовых потерь резко контрастирует с тем, что можно было наблюдать годом ранее. Тогда из-за стремительного роста рынков на 8% увеличилась численность состоятельных людей в мире в целом, и на 13% в США. Число богатейших людей в Азиатско-Тихоокеанском регионе в 2022 году увеличилось только на 4,2%, по этому показателю регион отстает от Европы и Америки. При этом в течение последнего десятилетия АТР в этой сфере занимал доминирующую позицию. Частично изменение тренда связано, считает агентство, с жесткими мерами Китая против технологических компаний и "охлаждение" рынка недвижимости.