Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Բուլղարիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Հունիսի 14-ին պաշտոնական այցով Սոֆիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի ԱԳ նախարար Թեոդորա Գենչովսկայի հետ, որը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված ձևաչափով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Արարատ Միրզոյանը և Թեոդորա Գենչովսկան բարձր են գնահատել դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հայ-բուլղարական միջպետական հարաբերությունների առկա մակարդակը՝ պատրաստակամություն հայտնելով  առավել ակտիվացնելու երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությունը։ Ընդգծվել է բարձրաստիճան մակարդակներում պաշտոնական փոխայցելությունների, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների իրականացման կարևորությունը։
Կողմերն անդրադարձել են առևտրաշրջանառության և ներդրումների ծավալների ավելացման հնարավորություններին և կարևորել այս ոլորտներում առկա զգալի ներուժի իրացումը։ Այս համատեքստում շեշտվել է հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության, գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման նշանակությունը:
Երկուստեք կարևորվել է նաև Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա զարգացման շուրջ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև  կրթության և մշակույթի ոլորտներում կապերին: Այս առումով նախարար Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել Բուլղարիայի իշխանություններին հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի, և երկկողմ  միջկառավարական ծրագրի շրջանակներում Բուլղարիայի համալսարաններում Հայաստանի քաղաքացիների ուսումնառությունը  կազմակերպելու համար:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մի շարք հարցեր։ Նախարար Միրզոյանն իր բուլղարացի գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։
Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում։ Այս առումով Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Բուլղարիայի դիրքորոշումը:
Նախարար Միրզոյանը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակական հայատյաց ու ռազմատենչ հռետորաբանության, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողությունների առնչությամբ։ Նա իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել նաև այն փաստին, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց։
Առանձնահատուկ կարևորվել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող հայկական կոթողների ինքնության խեղաթյուրման և ոչնչացման հետևողական քաղաքականության կանխումը։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության հստակ և հասցեական արձագանքի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում համապատասխան միջազգային կառույցների ներգրավվածության, հատկապես՝  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության անարգել  իրականացման հրատապությունը։
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի շրջանակներում Բուլղարիայի ԱԳ նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի և Բուլղարիայի  Հանրապետության մշակույթի նախարարությունների միջև մշակույթի բնագավառում 2022-2025թթ․ համագործակցության մասին ծրագրի ստորագրման արարողությունը։ Հայկական կողմից ծրագիրը ստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, բուլղարական կողմից՝ Բուլղարիայի մշակույթի նախարար Աթանաս Աթանասովը։

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Болгарии
14 июня находящийся с официальным визитом в Софии министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Болгарии Теодорой Генчовской. Встреча началась с беседы в формате тет-а-тет, затем продолжилась в расширенном формате с участием делегаций.
Арарат Мирзоян и Теодора Генчовска высоко оценили нынешний уровень армяно-болгарских межгосударственных отношений, основанных на многовековой дружбе, выразив готовность еще более активизировать сотрудничество между двумя странами в двустороннем и многостороннем форматах. Была подчеркнута важность проведения официальных взаимных визитов на высоком уровне, регулярных консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Стороны коснулись возможностей увеличения объемов товарооборота и инвестиций и подчеркнули важность реализации значительного потенциала в этих сферах. В этом контексте была подчеркнута важность деятельности армяно-болгарской межправительственной комиссии, активизации контактов между деловыми кругами.
Была обоюдно подчеркнута важность работ по созданию международного транспортного коридора Персидский залив-Черное море.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию партнерства Армения-ЕС.
Собеседники коснулись связей между Арменией и Болгарией в сфере образования и культуры. В этом плане министр Мирзоян выразил признательность властям Болгарии за заботливое отношение к армянскому культурному наследию и организацию обучения граждан Армении в университетах Болгарии в рамках двусторонней межправительственной программы.
Стороны обсудили ряд вопросов региональной и международной безопасности. Министр Мирзоян представил своему болгарскому коллеге ситуацию, создавшуюся вокруг нагорно-карабахского конфликта, и позицию армянской стороны относительно процессов, направленных на установление регионального мира и стабильности, переговоров по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Была подчеркнута посредническая роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. В этой связи Арарат Мирзоян высоко оценил позицию Болгарии.
Министр Мирзоян выразил обеспокоенность продолжающейся армянофобской и милитаристской риторикой властей Азербайджана, провокационными действиями в отношении Армении и Нагорного Карабаха. Он также обратил внимание своего коллеги на тот факт, что Азербайджан, грубо нарушая нормы международного гуманитарного права, продолжает держать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц.
Была особо отмечена важность предотвращения последовательной политики Азербайджана по искажению и уничтожению идентичности армянских памятников, являющихся частью общечеловеческого культурного наследия, на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана в результате 44-дневной войны. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул необходимость четкого и адресного ответа международного сообщества, а также вовлечения соответствующих международных структур в Нагорном Карабахе, в особенности, беспрепятственной реализации миссии ЮНЕСКО по сбору фактов.
Арарат Мирзоян представил коллеге последние развития в процессе нормализации отношений Армения-Турция.
В рамках визита министра иностранных дел Армении в Министерстве иностранных дел Болгарии состоялась церемония подписания программы сотрудничества в сфере культуры на 2022-2025 годы между Министерствами образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Министерством культуры Республики Болгария. С армянской стороны программу подписал министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, с болгарской стороны- министр культуры Болгарии Атанас Атанасов.