ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Ազգային ժողովի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Նիկոլա Մինչևի հետ:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել պատմական ընդհանրությունների և երկու ժողովուրդների միջև ջերմ բարեկամական կապերի վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները՝ դրանց ընդլայնման և խորացման առումով կարևորելով նաև շփումները միջխորհրդարանական մակարդակում: Երկուստեք ընդգծվել է պատրաստակամությունը՝ ակտիվացնելու  Հայաստանի և Բուլղարիայի խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի միջև կապերը, ինչպես նաև ընդլայնելու միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը Նիկոլա Մինչևին ներկայացրել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարական զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և օրենքի գերակայության ապահովմանը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները Հայաստանում անշրջելի են։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունների շուրջ։ Մարդկային շփումների ու գործարար կապերի ակտիվացման տեսանկյունից կարևորվել է Երևանը և Սոֆիան կապող ուղիղ ավիաչվերթի ծրագրի կյանքի կոչումը։
Քննարկվել է նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Բուլղարիայի Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի իրագործած ջանքերը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:  Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԼՂ հիմնախնդրի տևական և համապարփակ կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանման, Ադրբեջանի կողմից Արցախում միտումնավոր կերպով հումանիտար խնդիրներ ստեղծելու հարցերին:

Арарат Мирзоян встретился с председателем Народного Собрания Болгарии
14 июня находящийся с официальным визитом в Болгарии министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Народного Собрания Республики Болгария Николой Минчевым.
Собеседники высоко оценили двусторонние отношения, основанные на исторических общностях и теплых дружественных связях двух народов, в контексте их расширения и углубления подчеркнув также важность контактов на межпарламентском уровне. Была обоюдно подчеркнута готовность активизировать связи между группами дружбы, действующими в парламентах Армении и Болгарии, а также расширить сотрудничество на международных парламентских площадках.
Арарат Мирзоян представил Николу Минчеву проводимые в Армении реформы, направленные на демократическое развитие, защиту прав человека и обеспечение верховенства закона. Глава МИД Армении подчеркнул, что демократические реформы в Армении необратимы.
Стороны обменялись мнениями о возможностях развития экономического сотрудничества. С точки зрения активизации человеческих контактов и деловых связей была отмечена важность реализации программы прямого авиарейса, связывающего Ереван и Софию.
Были обсуждены также перспективы развития отношений Армения-ЕС.
Глава внешнеполитического ведомства РА представил председателю Народного собрания Болгарии проделанные усилия армянской стороны, направленные на установление мира и стабильности на Южном Кавказе, последние развития, касающиеся отношений между Арменией и Азербайджаном, процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Была подчеркнута необходимость достижения долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского кофликта путем мирных переговоров под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Министр Мирзоян коснулся также гуманитарной ситуации, сложившейся в результате азербайджанской агрессии против Нагорного Карабаха в 2020 году, в частности, вопросов по возвращению незаконно удерживаемых в Азербайджане военнопленных и гражданских лиц, сохранению армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под азербайджанский контроль, преднамеренному созданию Азербайджаном гуманитарных проблем в Арцахе.