Հայաստանի կառավարությունը եղել է, կա ու կլինի Արցախի կողքին. Փաշինյան
2021-2022 թթ Արցախի բյուջեն հասել է աննախադեպ մեծության, ՀՀ կառավարության բյուջետային աջակցությունն Արցախին հասել է աննախադեպ մեծության. Հայաստանի կառավարությունը եղել է, կա ու կլինի Արցախի կողքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում 2021 թվականին պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկմանն իր եզրափակիչ ելույթում:
Վարչապետը նախ նշեց, որ 2021 թվականի ողջ ընթացքում ծայրահեղ ընդդիմությունը երկու հիմնական թեզ է զարգացրել, որ կառավարությունը միայնակ  է թողել Արցախին և երկրորդը՝ պահանջել են որդեգրել «Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում» բանաձևը՝ փորձելով հիմնավորել, որ հենց սա է եղել իրենց իշխանավարության տարիներին իրենց կողմից իրականացվող քաղաքականությունը, և եթե այսօրվա իշխանությունը սա չի որդեգրում, ուրեմն դավաճանություն է գործում Արցախի հարցում:
Ըստ նրա՝ առաջին թեզը հերքվում է հենց միայն բյուջետային ցուցանիշներով: «2021-2022 թթ Արցախի բյուջեն հասել է աննախադեպ մեծության, և ՀՀ կառավարության բյուջետային աջակցությունն Արցախին հասել է աննախադեպ մեծության: 2019-ին Արցախի բյուջեն կազմել է 117.9 մլրդ դրամի, որն ամենաբարձրն է եղել մինչպատերազմական ողջ շրջանում, այսինքն 90-ականներից սկսած: Այս գումարից 57.8 մլրդ դրամը Հայաստանի կառավարությունն է վճարել: 2021-ին արդեն Արցախի բյուջեի եկամտային մասը եղել է 174 մլրդ դրամ, որից 128 մլրդ դրամը ՀՀ վճարած գումարն է: Այսինքն՝ հետպատերազմական շրջանում Արցախի բյուջեն պատմական ամենաբարձրն է եղել, Արցախը երբեք ավելի մեծ բյուջե չի ունեցել, և ՀՀ-ն երբեք ավելի մեծ ծավալով Արցախին աջակցություն չի ցուցաբերել: Այսինքն՝ ՀՀ աջակցությունն Արցախին 2021 թվականին աճել է 122 տոկոս՝ 2019-ի համեմատ կամ 70 մլրդ դրամով: Իսկ Արցախի բյուջեն ընդհանուր առմամբ աճել է 48 տոկոսով կամ 45 մլրդ դրամով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝  2021 թվականի Արցախի բյուջեի 73 տոկոսը վճարել է ՀՀ կառավարությունը, և 2021-ին Հայաստանի կառավարության աջակցությունն  Արցախի բյուջեին ավելին է եղել, քան 2019 թվականի Արցախի ամբողջ բյուջեն: Վարչապետը հիշեցրեց՝ ՀՀ կառավարությունը 2020-ի դեկտեմբերից մինչև 2021 թվականի ավարտը 136 մլրդ դրամի ծրագիր է իրականացրել Արցախում: Այդ ժամանակահատվածում հենց Հայաստանի բյուջեից հատկացվող միջոցներով են վճարվել Արցախի բոլոր բյուջետային հիմնարկների բոլոր աշխատողների աշխատավարձերը, բոլոր կենսաթոշակներն ու նպաստները, հատուցվել առողջապահական և կրթական համակարգի ծախսերը: 2020 թվականի նոյեմբերից սկած և 2021-ի ողջ ընթացքում արցախցիների բոլոր կոմունալ ծախսերը ևս հատուցվել են ՀՀ պետբյուջեի հաշվին:
2022 թվականին արդեն Արցախին Հայաստանի կառավարության միայն բյուջետային աջակցությունը կազմում է 160 մլրդ դրամ, այսինքն 2022 թվականին 2021-ի համեմատությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից Արցախին տրամադրվող գումարն աճել է 32 մլրդ դրամով, 2019 թվականի համեմատ՝ 102 մլրդ դրամով: Այս միջոցներով Արցախում կենսաթոշակների և նպաստների շուրջ 20-տոկոսանոց բարձրացում է տեղի ունեցել, տեղի է ունենում լայնածավալ բնակարանային շինարարություն:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ ՀՀ կառավարությունն այս ամենն առանձնապես չի էլ «թմբկահարել»: «Եվ կարծում եմ՝ ճիշտ ենք արել, քանի որ դա մեր աշխատանքն է: Եվ ՀՀ կառավարությունը եղել է, կա ու կլինի Արցախի կողքին, ինչքան էլ որոշ շրջանակներ չնկատեն դա կամ էլ փորձեն Հայաստանի և Արցախի միջև հակասություններ սերմանել»,-ասաց վարչապետը:

Правительство Армении было, есть и будет рядом с Арцахом: Никол Пашинян
В 2021-2022 гг. бюджет Арцаха достиг беспрецедентных размеров, беспрецедентных размеров достигло и содействие бюджету Арцаха со стороны правительства РА. Правительство Армении было, есть и будет рядом с Арцахом. Как передает ''Арменпресс'', об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в своем заключительном слове при обсуждении в Национальном собрании годового отчета об исполнении государственного бюджета за 2021 год.
Премьер-министр заявил, что в течение всего 2021 года оппозиция заявляла, что правительство оставило Арцах в одиночестве, и требовала принять формулу: ''Арцах никогда не будет в составе Азербайджана'', заявляя, если действующая власть не примет ее, то предаст арцахский вопрос.
По его словам, первое опровергается бюджетными показателями. ''В 2021-2022 годах бюджет Арцаха достиг беспрецедентного размера, беспрецедентного размера достигла бюджетное содействие Арцаху со стороны правительства РА. В 2019 году бюджет Арцаха составил 117,9 млрд драмов, что является самым высоким показателем за весь довоенный период, т.е. с 90-х годов. Из этой суммы 57,8 млрд драмов было выплачено правительством Армении. В 2021 году доходная часть бюджета Арцаха составила 174 млрд драмов, из них 128 млрд драмов - сумма, перечисленная Арменией. Другими словами, в послевоенный период бюджет Арцаха был самым высоким в истории, у Арцаха никогда не было большего бюджета, и Армения никогда не оказывала большего содействия Арцаху. Другими словами, содействие Армении Арцаху в 2021 году увеличилась на 122% по сравнению с 2019 годом или на 70 млрд драмов. Бюджет Арцаха в целом увеличился на 48% или 45 млрд драмов'', - заявил Пашинян.
По его словам, 73% бюджета Арцаха на 2021 год было перечислено правительством Армении. В 2021 году содействие правительства Армении бюджету Арцаха превысило весь бюджет Арцаха на 2019 год. Премьер-министр напомнил, что с декабря 2020 года до конца 2021 года правительство Армении реализовало в Арцахе программы на 136 млрд драмов. За этот период за счет средств, выделенных из бюджета Армении, выплачивались заработная плата служащих, пенсии и пособия всем работникам всех бюджетных учреждений Арцаха, возмещались расходы системы здравоохранения и образования. С ноября 2020 года в течение 2021 года все коммунальные расходы жителей Арцаха возмещались за счет средств государственного бюджета РА.
В 2022 году бюджетное содействие правительства Армении Арцаху составит 160 млрд драмов, т.е. в 2022 году по сравнению с 2021 годом сумма, предоставленная правительством Армении Арцаху, увеличится на 32 млрд драмов, по сравнению с 2019 годом - на 102 млрд драмов. На эти средства в Арцахе произошло 20-процентное повышение пенсий и пособий, идет масштабное жилищное строительство.
Пашинян подчеркнул, что правительство Армении не кричит обо всем этом. ''И я думаю, что мы поступили правильно, потому что это наша работа. И правительство Армении было, есть и будет на стороне Арцаха, как бы некоторые круги не замечали этого или пытались бы посеять противоречия между Арменией и Арцахом'', - сказал премьер-министр.