Հայաստանի կառավարությունը եղել է, կա ու կլինի Արցախի կողքին. Փաշինյան
2021-2022 թթ Արցախի բյուջեն հասել է աննախադեպ մեծության, ՀՀ կառավարության բյուջետային աջակցությունն Արցախին հասել է աննախադեպ մեծության. Հայաստանի կառավարությունը եղել է, կա ու կլինի Արցախի կողքին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում 2021 թվականին պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկմանն իր եզրափակիչ ելույթում:
Վարչապետը նախ նշեց, որ 2021 թվականի ողջ ընթացքում ծայրահեղ ընդդիմությունը երկու հիմնական թեզ է զարգացրել, որ կառավարությունը միայնակ  է թողել Արցախին և երկրորդը՝ պահանջել են որդեգրել «Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում» բանաձևը՝ փորձելով հիմնավորել, որ հենց սա է եղել իրենց իշխանավարության տարիներին իրենց կողմից իրականացվող քաղաքականությունը, և եթե այսօրվա իշխանությունը սա չի որդեգրում, ուրեմն դավաճանություն է գործում Արցախի հարցում:
Ըստ նրա՝ առաջին թեզը հերքվում է հենց միայն բյուջետային ցուցանիշներով: «2021-2022 թթ Արցախի բյուջեն հասել է աննախադեպ մեծության, և ՀՀ կառավարության բյուջետային աջակցությունն Արցախին հասել է աննախադեպ մեծության: 2019-ին Արցախի բյուջեն կազմել է 117.9 մլրդ դրամի, որն ամենաբարձրն է եղել մինչպատերազմական ողջ շրջանում, այսինքն 90-ականներից սկսած: Այս գումարից 57.8 մլրդ դրամը Հայաստանի կառավարությունն է վճարել: 2021-ին արդեն Արցախի բյուջեի եկամտային մասը եղել է 174 մլրդ դրամ, որից 128 մլրդ դրամը ՀՀ վճարած գումարն է: Այսինքն՝ հետպատերազմական շրջանում Արցախի բյուջեն պատմական ամենաբարձրն է եղել, Արցախը երբեք ավելի մեծ բյուջե չի ունեցել, և ՀՀ-ն երբեք ավելի մեծ ծավալով Արցախին աջակցություն չի ցուցաբերել: Այսինքն՝ ՀՀ աջակցությունն Արցախին 2021 թվականին աճել է 122 տոկոս՝ 2019-ի համեմատ կամ 70 մլրդ դրամով: Իսկ Արցախի բյուջեն ընդհանուր առմամբ աճել է 48 տոկոսով կամ 45 մլրդ դրամով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝  2021 թվականի Արցախի բյուջեի 73 տոկոսը վճարել է ՀՀ կառավարությունը, և 2021-ին Հայաստանի կառավարության աջակցությունն  Արցախի բյուջեին ավելին է եղել, քան 2019 թվականի Արցախի ամբողջ բյուջեն: Վարչապետը հիշեցրեց՝ ՀՀ կառավարությունը 2020-ի դեկտեմբերից մինչև 2021 թվականի ավարտը 136 մլրդ դրամի ծրագիր է իրականացրել Արցախում: Այդ ժամանակահատվածում հենց Հայաստանի բյուջեից հատկացվող միջոցներով են վճարվել Արցախի բոլոր բյուջետային հիմնարկների բոլոր աշխատողների աշխատավարձերը, բոլոր կենսաթոշակներն ու նպաստները, հատուցվել առողջապահական և կրթական համակարգի ծախսերը: 2020 թվականի նոյեմբերից սկած և 2021-ի ողջ ընթացքում արցախցիների բոլոր կոմունալ ծախսերը ևս հատուցվել են ՀՀ պետբյուջեի հաշվին:
2022 թվականին արդեն Արցախին Հայաստանի կառավարության միայն բյուջետային աջակցությունը կազմում է 160 մլրդ դրամ, այսինքն 2022 թվականին 2021-ի համեմատությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից Արցախին տրամադրվող գումարն աճել է 32 մլրդ դրամով, 2019 թվականի համեմատ՝ 102 մլրդ դրամով: Այս միջոցներով Արցախում կենսաթոշակների և նպաստների շուրջ 20-տոկոսանոց բարձրացում է տեղի ունեցել, տեղի է ունենում լայնածավալ բնակարանային շինարարություն:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ ՀՀ կառավարությունն այս ամենն առանձնապես չի էլ «թմբկահարել»: «Եվ կարծում եմ՝ ճիշտ ենք արել, քանի որ դա մեր աշխատանքն է: Եվ ՀՀ կառավարությունը եղել է, կա ու կլինի Արցախի կողքին, ինչքան էլ որոշ շրջանակներ չնկատեն դա կամ էլ փորձեն Հայաստանի և Արցախի միջև հակասություններ սերմանել»,-ասաց վարչապետը:

Government of Armenia Stood, Stands and Will Stand by Artsakh: Pashinyan
In 2021-2022 the budget of Artsakh has reached an unprecedented level: the budgetary support provided by the Armenian government to Artsakh has reached an unprecedented amount. The government of Armenia has stood, stands and will stand by Artsakh, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks during the Parliament’s debate of the 2021 state budget performance annual report, Armenpress reports.
Pashinyan said that during 2021 the opposition has developed two main thesis according to which the government has left Artsakh alone, and secondly, they urged to adopt the resolution “Artsakh will never be part of Azerbaijan”, trying to justify that this has been their policy when they were in power, and if today’s leadership is not adopting it, it is a betrayal regarding the Artsakh issue.
The PM said the first thesis is denied just by the budget indicators. “In 2021-2022 the budget of Artsakh has reached an unprecedented amount, and the Armenian government’s budgetary support to Artsakh has reached an unprecedented amount. In 2019 the budget of Artsakh comprised 117.9 billio drams, which has been the highest in the pre-war period, I mean, since 90s. 57.8 billion drams of this money has been paid by the Armenian government. In 2021 the revenue part of the Artsakh budget has been 174 billion drams, 128 billion drams of which is the money paid by Armenia. In other words, the budget of Artsakh in the post-war period has been the highest in history, Artsakh has never had a bigger budget, and Armenia has never provided support with such a scale to Artsakh. Thus, Armenia’s assistance to Artsakh in 2021 has increased by 122% compared to 2019 or by 70 billion drams. And the budget of Artsakh has increased by 48% or 45 billion drams”, the PM said.
Pashinyan reminded that the government of Armenia has implemented a program worth 136 billion drams in Artsakh from December 2020 to the end of 2021. The salaries of employees of all budgetary agencies of Artsakh, the pensions and benefits have been paid that time with the funds provided from the budget of Armenia. The healthcare and education expenditures have been covered with these funds.
Coming to 2022, the budgetary support of the Armenian government to Artsakh comprises 160 billion drams, in other words the support provided by Armenia to Artsakh in 2022 has increased by 32 billion drams compared to 2021, and 102 billon drams compared to 2019. These funds contributed to the increase of pensions and benefits in Artsakh by around 20%, large-scale housing works are underway.
The PM said the government has not voiced this so much. “And I think we did right because this is our work. And the government of Armenia has stood, stands and will stand by Artsakh, no matter how much some circles do not notice it or try to sow contradictions between Armenia and Artsakh”, the PM added.