Զելենսկին հանձնարարել է ստուգել մարտական ​​պատրաստվածությունը Բելառուսի հետ սահմանին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հանդիպում է անցկացրել Բելառուսի հետ սահմանին «առկա սպառնալիքի հետ կապված» և հանձնարարել է ստուգել ուկրաինական զորքերի մարտունակությունն այդ ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Օլեքսի Դանիլովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է բելառուսական ուղղությանը: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդից բացի գործում է նաև Գերագույն հրամանատարի շտաբը։ Երեկ շտաբի նիստ է եղել, մենք դրանք հրապարակային չենք անցկացնում, տեղեկություն չենք տալիս, թե երբ են դրանք տեղի ունենում»,- ասել է Դանիլովը։
«Նախագահը երեկ հավաքել է անձնակազմին, և քննարկվել է հենց այս հարցը՝ Բելառուսի հարցը։ Մեր բոլոր մարմինները, որոնք զբաղվում են դրանով, գնահատական ​​են տվել՝ ինչ է կատարվում, ինչ վիճակում է այսօր բելառուսական ԶՈՒ-ն, Ռուսաստանի Դաշնության քանի զինվորական կա, ինչ ծրագրեր կան: Արդյունքում կա հանձնարարական՝ այժմ ստուգումներ է իրականացվելու չորս շրջաններում (Ուկրաինայի մարզերում)»,- ասել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Зеленский поручил проверить боеготовность на границе с Белоруссией
Президент Украины Владимир Зеленский собрал совещание по поводу угрозы, якобы существующей на границе с Белоруссией, и дал указание проверить боеготовность украинских войск на этом направлении. Об этом сообщил в четверг секретарь Совета национальной безопасности обороны Украины (СНБО) Алексей Данилов в эфире ток-шоу "Говорит великий Львов" на телеканале НТА, передает ТАСС
"Что касается направления из Беларуси. Я хочу сообщить, что, помимо Совета нацбезопасности и обороны, есть еще Ставка верховного главнокомандующего. Вчера было заседание ставки, мы не делаем их публичными, не даем информации, когда они проходят, какой порядок дня", - сообщил глава Данилов.
"Вчера президент собрал ставку, и проговаривался именно этот вопрос - вопрос Беларуси. Давали оценку все наши органы, которые к этому причастны: что происходит, в каком состоянии находится сегодня войско Беларуси, сколько там военных РФ, какие планы", - заявил глава СНБО. "В результате есть поручение - сейчас будет проходить проверка в четырех областях (регионах Украины) состояния подготовки на случай, если будут происходить повторные вызовы для нашей страны", - сказал секретарь СНБО.
Данилов вновь заявил, что власти Украины не намерены подписывать мирное соглашение "на условиях России".