Զելենսկին հանձնարարել է ստուգել մարտական ​​պատրաստվածությունը Բելառուսի հետ սահմանին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հանդիպում է անցկացրել Բելառուսի հետ սահմանին «առկա սպառնալիքի հետ կապված» և հանձնարարել է ստուգել ուկրաինական զորքերի մարտունակությունն այդ ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Օլեքսի Դանիլովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է բելառուսական ուղղությանը: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդից բացի գործում է նաև Գերագույն հրամանատարի շտաբը։ Երեկ շտաբի նիստ է եղել, մենք դրանք հրապարակային չենք անցկացնում, տեղեկություն չենք տալիս, թե երբ են դրանք տեղի ունենում»,- ասել է Դանիլովը։
«Նախագահը երեկ հավաքել է անձնակազմին, և քննարկվել է հենց այս հարցը՝ Բելառուսի հարցը։ Մեր բոլոր մարմինները, որոնք զբաղվում են դրանով, գնահատական ​​են տվել՝ ինչ է կատարվում, ինչ վիճակում է այսօր բելառուսական ԶՈՒ-ն, Ռուսաստանի Դաշնության քանի զինվորական կա, ինչ ծրագրեր կան: Արդյունքում կա հանձնարարական՝ այժմ ստուգումներ է իրականացվելու չորս շրջաններում (Ուկրաինայի մարզերում)»,- ասել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Ukrainian President Vladimir Zelensky gathered a meeting on a threat, allegedly present on the Belarusian border and ordered to inspect the combat readiness of troops on this direction, Ukrainian National Defense and Security Council Secretary Alexey Danilov said on TV Thursday, TASS reports.
"As for the Belarusian direction: I would like to announce that, apart from the National Defense and Security Council, there is also the Staff of the Commander-in-Chief. The Staff had a meeting yesterday, we do not make them public, we do not provide information on their schedule," Danilov said.
"Yesterday, the President gathered the Staff and discussed this issue exactly - the issue of Belarus. All our involved agencies provide their assessments: what is happening, what is the current state of the Belarusian force, how many Russian military are there, what are their plans," the official said. "As a result, an order was issued: a readiness state inspection will take place in four regions [of Ukraine] in case repeat challenges to our country emerge."
Danilov once again reiterated that Ukrainian authorities do not intend to sign a peace agreement "on Russia’s terms."