Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Վոպկե Հուքստրայի հետ
Հունիսի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարար Վոպկե Հուքստրայի հետ։
Հայաստանի և Նիդերլանդների արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության առկա դրական դինամիկայի, տարբեր ոլորտներում սերտ համագործակցության, ինչպես նաև բարձր և բարձրագույն մակարդակներում փոխայցելությունների ակտիվության առնչությամբ։ Այս համատեքստում զրուցակիցները առանձնահատուկ ընդգծել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Նիդերլանդներ կատարած այցի շրջանակներում ձեռբերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումը։
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Նիդերլանդների ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների լայն օրակարգին, և հույս հայտնել, որ կողմերի միջև հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը շարունակական բնույթ կունենա։ Վոբկե Հոկստրան իր հերթին բարձր է գնահատել
ժողովրդավարական զարգացման հարցում Հայաստանի գրանցած զգալի առաջընթացը:
Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման համատեքստում կարևորվել է երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մի շարք հարցերի։
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտման վերաբերյալ Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից շուրջ երկու տասնյակ բանաձևերի ընդունումը:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրներին։ Երկու երկրների արտգործնախարարներն ընդգծել են Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անպահաղ հայրենադարձման հրամայականը: ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակությային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանը իր գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Нидерландов
17 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Королевства Нидерландов Вопке Хукстрой.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Нидерландов выразили удовлетворение текущей позитивной динамикой политического диалога между двумя странами, тесным сотрудничеством в различных сферах, а также активностью взаимных визитов на высоком и высшем уровнях. В этом контексте собеседники особо подчеркнули последовательную реализацию договоренностей, достигнутых в рамках визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Нидерланды.
Министр Мирзоян подчеркнул важность содействия Нидерландов широкой повестке проводимых в Армении реформ и выразил надежду, что эффективное взаимодействие между сторонами будет носить продолжительный характер. Вопке Хукстра, в свою очередь, высоко оценил зафиксированный значительный прогресс Армении в вопросе демократического развития.
В контексте развития экономического сотрудничества между Арменией и Нидерландами была отмечена важность активизации контактов между деловыми кругами двух стран, реализации совместных программ. В ходе телефонного разговора стороны коснулись также ряда вопросов региональной и международной безопасности.
Министр Мирзоян представил своему собеседнику ситуацию, сложившуюся вокруг нагорно-карабахского конфликта, и позицию армянской стороны относительно процессов, направленных на установление регионального мира и стабильности, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Глава внешнеполитического ведомства Армении высоко оценил принятие парламентом Нидерландов около двух десятков резолюций об осуждении азербайджанской агрессии против Арцаха.
Были затронуты гуманитарные проблемы, создавшиеся в Арцахе после 44-дневной войны. Министры иностранных дел двух стран подчеркнули императив незамедлительного возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане. Глава МИД Армении подчеркнул необходимость сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под азербайджанский контроль.
Министр Мирзоян представил своему коллеге также последние развития процесса нормализации отношений Армения - Турция.