Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալին
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդին:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերություններին, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին:
Կարևորելով պաշտոնական մակարդակում փոխայցելությունների և շփումների դրական դինամիկան՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը գոհունակությամբ է հիշատակել այս տարվա մայիսին Հայաստանի պատվիրակության այցն ԱՄՆ և դրա շրջանակներում կայացած հանդիպումները, Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում աշխատանքների վերսկսումը:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող թեմաներ:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի գործունեության, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացներում առկա զարգացումները:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հիմնախնդրի համապարփակ և տևական լուծմանն ուղղված խաղաղ բանակցությունների լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում՝ այս համատեքստում կարևորելով ԱՄՆ՝ որպես համանախագահող երկրի ջանքերը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է 2020թ. Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակման ու հայրենադարձման, պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի զարգացումները: Շեշտվել է կարգավորման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը։

Mirzoyan Briefs U.S. Assistant Secretary of State on Developments in Armenia-Turkey Normalization Process
On June 18, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
The interlocutors touched upon the Armenia-US bilateral relations based on the common values of democracy, protection of human rights, and the rule of law, as well as the prospects of expanding cooperation in areas of mutual interest.
Emphasizing the positive dynamics of reciprocal visits and contacts at the official level, the sides commended the visit of the Armenian delegation to the US in May of this year, the meetings held within its framework, and the resumption of work within the framework of the Armenia-US strategic dialogue.
Topics related to regional security and stability were also discussed.
Minister Mirzoyan briefed his interlocutor on the current developments regarding the processes of the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and the unblocking of regional economic and transport communications, as well as the activities of the commission on delimitation and border security.
Referring to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Ararat Mirzoyan stressed the need for a full resumption of peace negotiations aimed at the comprehensive settlement of the conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, highlighting the US efforts as a co-chair country in this regard.
The Foreign Minister of Armenia presented the humanitarian issues resulting from Azerbaijan's aggression against Artsakh unleashed in 2020, in particular, the immediate release and repatriation of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan and the preservation of Armenian cultural and religious heritage in the territories fallen under the Azerbaijani control as a result of the war.