ԱՄՆ դեսպանատունը 400 000 դոլար կհատկացնի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ժողովուրդների միջև խաղաղության ծրագրին
ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարում է Ժողովրդական դիվանագիտության՝ հարթակի 2-ի ծրագրային առաջարկների բաց մրցույթ, որին կարող են մասնակցել բոլոր հետաքրքրված կազմակերպությունները, փոխանցում է News.am։ Այս նախաձեռնության նպատակը Հայաստանի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի և Թուրքիայի ժողովուրդների միջև խաղաղության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովումն է։ Առաջարկվող ծրագրերը կարող են միտված լինել հետազոտական, կրթական, իրազեկման, վստահության ձևավորման միջոցներին ուղղված նախաձեռնություններին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ դեսպանատունը:
Ծրագրի խնդիրները
• Ավելին իմանալ ու ավելի լավ պատկերացնել ընթացիկ պատկերը և առկա ներուժը՝ հակամարտությանը հաջորդած ժամանակահատվածում,
• Նպաստել հանրային ընկալումների փոփոխմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի և Թուրքիայի հարցերում,
• Դիտարկել տարածաշրջանային խաղաղության առաջ մղմանը նպաստող շփումների նոր մոդելների ներուժը,
• Խթանել այնպիսի միջավայրի ձևավորումը, որտեղ ավելի մեծ տեղ են գրավում հանդուրժողականությունն ու փոխըմբռնումը, իրականացվում են շփումներ ժողովուրդների մակարդակով, կան ոչ պաշտոնական ցանցեր և մեխանիզմներ, որոնք
թույլ են տալիս այս համայնքներից յուրաքանչյուրում կրթել ու ներգրավել
հասարակության ավելի լայն օղակներին։
Մասնակիցներ և թիրախ
Ծրագրերը կարող են ներառել երիտասարդներին, լրագրողներին, ակադեմիական օղակների ներկայացուցիչների և/կամ կարծիք ձևավորող անձանց ու գործիչների՝ օգնելու հակամարտ կողմերի ժողովուրդների կապին ու շփումներին։

Посольство США выделит 400 000 долларов на программу мира между народами Армении, Азербайджана и Турции
Посольство США объявляет открытый конкурс предложений для народной дипломатии, -  Платформа 2 -  в котором могут принять участие все заинтересованные организации, передает News.am.
Целью этой инициативы является обеспечение необходимых условий для мира между народами Армении, Азербайджана и Армении и Турции. Предлагаемые программы могут быть направлены на исследования, образование, повышение осведомленности и инициативы по укреплению доверия. Об этом сообщило посольство США.
Задачи проекта:
•             Узнать больше и лучше представить текущую картину и существующий потенциал в период, последовавший после конфликта,
•             Способствовать изменению общественного восприятия по вопросам Армении и Азербайджана и Армении и Турции,
•             Рассмотреть потенциал новых моделей, способствующих продвижению мира в регионе,
•             Стимулировать формирование такой среды, где все больше места занимают терпимость и взаимопонимание, реализуются контакты на уровне народов, есть неофициальные сети и механизмы, которые позволяют образовывать и вовлекать все более широкие слои общества в каждой общине.
Участники и цель
В программе могут участвовать молодежь, журналисты, представители академических слоев и/или лица и деятели, формирующие мнение, для того, чтобы способствовать связи и контактам народов.