ՌԴ-ի հատուկ գործողության սկզբից ի վեր արտասահման է մեկնել ավելի քան 5 մլն ուկրաինացի. Զելենսկի
Փետրվարի 24-ից՝ Ռուսաստանի հատուկ գործողության մեկնարկից հետո, Ուկրաինայից հեռացել է ավելի քան 5 միլիոն քաղաքացի։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ և գերագույն գլխավոր հրամանատար Վլադիմիր Զելենսկին։
«Այս ընթացքում ավելի քան 5 միլիոն ուկրաինացի ստիպված է եղել լքել իրենց տները և մեկնել արտերկիր։ Հիմնականում ես չեմ ուզում նրանց փախստական ​​անվանել։ Ես հավատում եմ, որ նրանք տուն կվերադառնան»,- գրել է Զելենսկին Telegram-ի իր ալիքում, փոխանցում է mk.ru-ն:
Ուկրաինայի ղեկավարը կարծում է, որ երկրից հեռացած բնակիչները խաղաղության հաստատումից անմիջապես հետո կկարողանան վերադառնալ։

Украину с начала спецоперации покинули 5 млн граждан: Зеленский
С 24 февраля после начала специальной операции России Украину покинуло более 5 млн граждан. Об этом сообщил президент и Верховный главнокомандующий страны Владимир Зеленский, передает mk.ru
''За это время более 5 млн украинцев были вынуждены покинуть свои дома и уехать за границу. Принципиально не хочу называть их беженцами. Верю, что они вернутся домой'', - написал Зеленский в своем Telegram-канале.
Украинский лидер верит, что уехавшие из страны жители смогут вернуться сразу же после того, как будет установлен мир.