Միշուստինը հորդորել է ընդլայնել ԵԱՏՄ-ում ազգային արժույթների օգտագործման պրակտիկան
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ԵԱՏՄ երկրներին առաջարկել է արագացնել անցումը ֆինանսական կարգավորման սեփական միջազգային մեխանիզմներին և ընդլայնել արտաքին առևտրային կորպորացիայում ազգային արժույթների օգտագործման պրակտիկան։
«Առաջարկում ենք արագացնել անցումը սեփական միջազգային ֆինանսական հաշվարկային մեխանիզմներին, ընդլայնել արտաքին առևտրային կոոպերացիայում ազգային արժույթների օգտագործման գործելակերպը մեր և այն երկրների միջև, որոնք որպես հուսալի գործընկերներ են ներկայացել»,- ասել է Միշուստինը երեքշաբթի Մինսկում ընթացող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում։
ՌԴ վարչապետը նաև հայտարարել է գերակա բարձրտեխնոլոգիական ճյուղերում ներմուծման նվաեցման ոլորտում կոոպերացիան խորացնելու անհրաժեշտության մասին։
«Մենք պետք է նվազեցնենք կախվածությունը արտասահմանյան մատակարարումներից, սկսենք մեր համատեղ նորարարական նախագծերը՝ զարգացնելու և արտադրելու պահանջարկ ունեցող ապրանքներ», - ընդգծել է Միշուստինը։

Мишустин призвал расширить практику использования национальных валют в ЕАЭС
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин предложил государствам ЕАЭС ускорить переход на собственные международные финансовые расчетные механизмы и расширить практику использования национальных валют во внешнеторговой кооперации, передает РИА Новости.
"Предлагаем ускорить переход на собственные международные финансовые расчетные механизмы, расширить практику использования национальных валют во внешнеторговой кооперации между нами с теми странами, которые зарекомендовали себя надежными партнерами", - сказал Мишустин во время заседания Евразийского межправительственного совета в Минске во вторник.
Также премьер заявил о необходимости наращивать кооперацию в сфере импортозамещения в приоритетных высокотехнологичных отраслях.
"Мы должны снизить зависимость от зарубежных поставок, запустить собственные совместные инновационные проекты по разработке и выпуску востребованной продукции", - подчеркнул Мишустин.