Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնը «ԱՐՑԱԽ. չտեսնված հանրապետություն» խորագրով հատուկ ծրագիր կներկայացվի։
«Ոսկե ծիրան»-ի Երևանի միջազգային կինոփառատոնի մամուլի գրասենյակի ղեկավար Ռոզա Գրիգորյանն  «Արմենպրես»-ին հայտնեց, որ փառատոնային օրերին ծրագրի շրջանակում կներկայացվեն Էսամ Նագիի «Մոռացված հայրենիք» (Եգիպտոս), Ֆեդերիկո Լեմոսի «Մենք ենք մեր սարերը» (Ուրուգվայ), Թոմաս Սիդերիսի «Լեռնային Ղարաբաղի նռները» (Հունաստան), Արման Երիցյանի «Դիմակայություն» (Հայաստան) ֆիլմերը։
Ինչպես նաև Cannes L’ACID Special ծրագրի շրջանակում կցուցադրվի ռեժիսոր Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» (Հայաստան, Ֆրանսիա, Բելգիա) ֆիլմը։
«Փառատոնի 19-րդ թողարկմանը լինելու է հատուկ առանձին ընդգծված ծրագիր՝ բաղկացած ֆիլմերից, որոնք անդրադառնում են 44-օրյա պատերազմին: Ֆիլմերից մեկը Արցախյան պատերազմի մասին է՝ նկարահանված հույների կողմից, մյուսը՝ ուրուգվայցիների, հաջորդը՝ եգիպտացիների և վերջապես՝ մեկ հայաստանյան և մեկ հենց բուն արցախյան կինոանդրադարձ: Ավելին՝ 19-րդ Ոսկե ծիրանի փակման ֆիլմը հայկական անդրադարձ է 44-օրյա պատերազմին»,-նշեց փառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև՝ ֆիլմեր ամենահեղինակավոր կինոփառատոններից։ Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Երևանի քաղաքապետարանը փառատոնի այս տարվա գլխավոր հովանավորն է։

В рамках "Золотого абрикоса" будет представлена ​​специальная программа "АРЦАХ: Невиданная республика"
На 19-м Международном кинофестивале "Золотой абрикос" будет представлена специальная программа "АРЦАХ: Невиданная республика".
Как сообщила "Арменпресс" руководитель пресс-службы Ереванского международного кинофестиваля "Золотой абрикос" Роза Григорян, в рамках фестиваля будут представлены картины Эсама Наги "Забытая родина" (Египет), "Мы и наши горы" Федерико Лемоса (Уругвай), "Гранат Нагорного Карабаха" Томаса Сидериса (Греция), "Сопротивление" Армана Ерицяна (Армения).
Также в рамках специальной программы  Cannes L’ACID Special будет показан фильм режиссера Норы Мартиросян "Когда стихнет ветер" (Армения, Франция, Бельгия).
"На 19-м фестивале будет специальная программа с фильмами о 44-дневной войне. Один из фильмов об Арцахской войне, снятый греками, другой - уругвайцами, следующий - египтянами, и, наконец, один - армянами. Есть еще один фильм, созданный арцахцами. Более того, фильм закрытия "Золотого абрикоса" - это армянская отсылка к 44-дневной войне", - сказал художественный директор фестиваля Карен Аветисян.