«Որտե՞ղ և ինչպե՞ս է որոշվում, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը դուրս է Եվրոպայի խորհրդի շահերից»․ Արմեն Գևորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում «Անվտանգության նոր մարտահրավերները Եվրոպայում. Եվրոպայի խորհրդի դերը» թեմայով քննարկման ընթացքում:
«Պարո՛ն նախագահ, անցած տասնամյակների ընթացքում մեր կազմակերպությունը ձգտել է հետամուտ լինել այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են փոքրամասնությունների իրավունքները, գենդերային հավասարությունը, բազմազանությունը եւ ժողովրդավարական պետականության համար այլ կարեւոր խնդիրներ:
Բայց եւ մեզ չհաջողվեց անդրադառնալ ժողովրդավարական խաղաղության առավել հիմնարար հարցերին, այն է՝ կյանքի իրավունքի եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունը:
Ինձ թվում է՝ մենք սկսել ենք մարդկային ճակատագրին վերաբերվել բավականին ընտրողաբար եւ շատ հաճախ՝ աշխարհաքաղաքական համատեքստում: Այս վեհաժողովում որոշ քննարկումներ ցույց են տալիս՝ մենք թույլ ենք տվել, որ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով՝ որոշ եվրոպացիների տառապանքն ավելի կարեւոր համարվի, քան մյուս եվրոպացիներինը, որ որոշ եվրոպացի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն անվերապահ լինի, իսկ մյուսներինը՝ միայն դեկլարատիվ:
Մեծ ջանքեր ենք գործադրել անդամ երկրներում մահապատիժը վերացնելու համար, սակայն աչք ենք փակում այն հանգամանքի վրա, թե բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերությունն ինչպես է նոր մահաբեր սպառազինություն ստեղծում եւ ազատ վաճառում շուկայում: Երբեւէ չեմ լսել, որ որեւէ հետաքննություն կամ փաստահավաք առաքելություններ բացահայտեն, թե ինչպես են որոշ անդամ պետություններ օգտագործում արգելված զինատեսակներ, ինչպիսիք են, օրինակ՝ սպիտակ ֆոսֆորային ռումբերը: Անդամ որոշ երկրներ ցույց են տվել, որ ուժի եւ փողի կիրառմամբ կարելի է լուծել որոշ հարցեր՝ անտեսելով հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները:
Պարո՛ն նախագահ, մեր կազմակերպության համար տարօրինակ ավանդույթ է դարձել որոշ հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների խախտումների քննարկումից խուսափելը՝ բացատրելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը չի զբաղվում անվտանգության հարցերով: Սա շատ անընդունելի դիրքորոշում է, որը, ըստ էության, խրախուսում է նոր խախտումներ: Որտե՞ղ եւ ինչպե՞ս է որոշվում, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը դուրս է Եվրոպայի խորհրդի շահերից, որ մեր կազմակերպության որեւէ անդամի կողմից հազարավոր անմեղ մարդկանց սպանող ցանկացած ռազմական ագրեսիա մեր մանդատի սահմաններում չէ:
Ես փորձում եմ, բայց չեմ կարողանում հասկանալ, թե Եվրախորհրդարանն ինչպես կարող է խոսել արժեքների եւ մարդու իրավունքների լեզվով՝ ընդունելով համապատասխան լեզուն եւ բանաձեւեր, օրինակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ, մինչդեռ Եվրոպայի խորհուրդը եւ նրա մարմինները՝ ներառյալ այս վեհաժողովը, թաքնվում են «քաղաքական կոռեկտության» հետեւում եւ չեն կարողանում իրերն իրենց անուններով կոչել:
Պարո'ն նախագահ, այս բոլոր խնդիրները բարձրաձայնում եմ միայն մեկ նպատակով՝ նպաստելու մեր կազմակերպության զարգացմանը եւ այն ավելի հարմարեցնելու մեր փոթորկված աշխարհին: Կարծում եմ՝ հարգանքի, վստահության եւ երկխոսության միջավայրի վերահաստատմամբ է, որ կարող ենք մեր կազմակերպությունը դարձնել միջազգային համագործակցության եւ ազատ աշխարհի արժեքների պաշտպանության համապատասխան ֆորում»,- եզրափակել է Արմեն Գեւորգյանը:

Where and How it is Decided that the Right of People to Self-Determination is Outside the Interest of the Council of Europe? - Armen Gevorgyan
The permanent member of the RA NA delegation to PACE Armen Gevorgyan delivered a speech at PACE Plenary Session during the discussion on “Recent challenges to security in Europe: what role for the Council of Europe?”
“Mr President,
In the past decades our organisation has tried to pursue issues like minority rights, gender equality, diversity, and other important issues for democratic statehood.
But we also failed to address more fundamental aspects of democratic peace. That is the protection of the right to life and the right of people's self-determination.
It seems to me, we have begun to treat human destiny rather selectively and very often in the context of geopolitics. Some debates in this Assembly show that we have allowed political expediency to make suffering of some Europeans more important than for other Europeans. To make the right of some European peoples’ for self-determination unconditional, while for others only decorative.
We have put much effort to abolish capital punishment in member states, but turning a blind eye on how high-tech industry creates new deadly weaponry and is freely sold in the market. I have never heard of any investigation or fact-finding missions to explore how certain member states use prohibited types of weaponry, such as, for example, white phosphorus bombs. Certain member states have demonstrated that by the using of force and money some issues can be resolved while ignoring fundamental rights and freedoms.
Mr President, it has become a strange tradition for our organisation to avoid discussing violations of certain fundamental rights and freedoms, explaining that the Council of Europe does not deal with security issues. This is a very unacceptable position which essentially encourages new violations.
Where and how it is decided that the right of people to self-determination is outside the interest of the Council of Europe? That any military aggression by any member of our organisation that kills thousands of innocent people is not our mandate?
I try and fail to understand how can the European Parliament speak the language of values and human rights by adopting the relevant language and resolutions, for example, on the Nagorno-Karabakh conflict, while the Council of Europe and its bodies, including this Assembly, hide behind political correctness and fail to call things by their name.
Mr President, I'm raising all these issues with only one aspiration: to contribute to the development of our organisation and making it a better fit to our troubled world. I believe it's through the re-establishing of an environment of respect, trust and dialogue that we can make our organisation a relevant forum for international cooperation and the protection of values of the free world.” Armen Gevorgyan concluded.