«Որտե՞ղ և ինչպե՞ս է որոշվում, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը դուրս է Եվրոպայի խորհրդի շահերից»․ Արմեն Գևորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում «Անվտանգության նոր մարտահրավերները Եվրոպայում. Եվրոպայի խորհրդի դերը» թեմայով քննարկման ընթացքում:
«Պարո՛ն նախագահ, անցած տասնամյակների ընթացքում մեր կազմակերպությունը ձգտել է հետամուտ լինել այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են փոքրամասնությունների իրավունքները, գենդերային հավասարությունը, բազմազանությունը եւ ժողովրդավարական պետականության համար այլ կարեւոր խնդիրներ:
Բայց եւ մեզ չհաջողվեց անդրադառնալ ժողովրդավարական խաղաղության առավել հիմնարար հարցերին, այն է՝ կյանքի իրավունքի եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունը:
Ինձ թվում է՝ մենք սկսել ենք մարդկային ճակատագրին վերաբերվել բավականին ընտրողաբար եւ շատ հաճախ՝ աշխարհաքաղաքական համատեքստում: Այս վեհաժողովում որոշ քննարկումներ ցույց են տալիս՝ մենք թույլ ենք տվել, որ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով՝ որոշ եվրոպացիների տառապանքն ավելի կարեւոր համարվի, քան մյուս եվրոպացիներինը, որ որոշ եվրոպացի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն անվերապահ լինի, իսկ մյուսներինը՝ միայն դեկլարատիվ:
Մեծ ջանքեր ենք գործադրել անդամ երկրներում մահապատիժը վերացնելու համար, սակայն աչք ենք փակում այն հանգամանքի վրա, թե բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերությունն ինչպես է նոր մահաբեր սպառազինություն ստեղծում եւ ազատ վաճառում շուկայում: Երբեւէ չեմ լսել, որ որեւէ հետաքննություն կամ փաստահավաք առաքելություններ բացահայտեն, թե ինչպես են որոշ անդամ պետություններ օգտագործում արգելված զինատեսակներ, ինչպիսիք են, օրինակ՝ սպիտակ ֆոսֆորային ռումբերը: Անդամ որոշ երկրներ ցույց են տվել, որ ուժի եւ փողի կիրառմամբ կարելի է լուծել որոշ հարցեր՝ անտեսելով հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները:
Պարո՛ն նախագահ, մեր կազմակերպության համար տարօրինակ ավանդույթ է դարձել որոշ հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների խախտումների քննարկումից խուսափելը՝ բացատրելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը չի զբաղվում անվտանգության հարցերով: Սա շատ անընդունելի դիրքորոշում է, որը, ըստ էության, խրախուսում է նոր խախտումներ: Որտե՞ղ եւ ինչպե՞ս է որոշվում, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը դուրս է Եվրոպայի խորհրդի շահերից, որ մեր կազմակերպության որեւէ անդամի կողմից հազարավոր անմեղ մարդկանց սպանող ցանկացած ռազմական ագրեսիա մեր մանդատի սահմաններում չէ:
Ես փորձում եմ, բայց չեմ կարողանում հասկանալ, թե Եվրախորհրդարանն ինչպես կարող է խոսել արժեքների եւ մարդու իրավունքների լեզվով՝ ընդունելով համապատասխան լեզուն եւ բանաձեւեր, օրինակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ, մինչդեռ Եվրոպայի խորհուրդը եւ նրա մարմինները՝ ներառյալ այս վեհաժողովը, թաքնվում են «քաղաքական կոռեկտության» հետեւում եւ չեն կարողանում իրերն իրենց անուններով կոչել:
Պարո'ն նախագահ, այս բոլոր խնդիրները բարձրաձայնում եմ միայն մեկ նպատակով՝ նպաստելու մեր կազմակերպության զարգացմանը եւ այն ավելի հարմարեցնելու մեր փոթորկված աշխարհին: Կարծում եմ՝ հարգանքի, վստահության եւ երկխոսության միջավայրի վերահաստատմամբ է, որ կարող ենք մեր կազմակերպությունը դարձնել միջազգային համագործակցության եւ ազատ աշխարհի արժեքների պաշտպանության համապատասխան ֆորում»,- եզրափակել է Արմեն Գեւորգյանը:

Постоянный член делегации НС РА в ПАСЕ А.Геворкян выступил на пленарной сессии ПАСЕ на тему "Новые вызовы безопасности в Европе: роль Совета Европы".
"Г-н председатель, за последние десятилетия наша организация стремилась решать такие проблемы, как права меньшинств, гендерное равенство, многообразие и другие важные для демократической государственности вопросы.
Но мы также не смогли решить самые фундаментальные вопросы демократического мира, а именно защиту права на жизнь и права народов на самоопределение.
Мне кажется, мы стали относиться к человеческой судьбе достаточно избирательно и очень часто в геополитическом контексте. Некоторые дебаты на этой Ассамблее показывают, что мы позволили из политической целесообразности считать страдания одних европейцев более важными, чем страдания других европейцев, что право одних европейских народов на самоопределение является безусловным, а других – лишь   декларативным.
Мы приложили огромные усилия для отмены смертной казни в наших государствах-членах, но мы закрываем глаза на то, как индустрия высоких технологий разрабатывает новое смертоносное оружие и свободно продает его на рынке. Никогда не слышал о каких-либо расследованиях или миссиях по установлению фактов, раскрывающих как некоторые государства-члены используют запрещенные виды оружия, такие, например, как фосфорные бомбы. Некоторые государства-члены показали, что определенные вопросы можно решить с помощью силы и денег, игнорируя основные права и свободы.
Г-н председатель, для нашей организации стало странной традицией избегать обсуждения нарушений некоторых основополагающих прав и свобод, объясняя это тем, что Совет Европы не занимается вопросами безопасности. Это весьма неприемлемая позиция, по сути поощряющая новые нарушения. Где и как решается, что право народов на самоопределение выходит за рамки интересов Совета Европы, что любая военная агрессия какого-либо члена нашей организации, убивающая тысячи невинных людей, вне рамок нашего мандата?
Я пытаюсь, но не могу понять, как Европарламент может говорить на языке ценностей и прав человека, принимая соответствующие формулировки и резолюции, например по Нагорно-Карабахскому конфликту, в то время как Совет Европы и его органы, включая эту Ассамблею, прячутся за "политкорректностью" и не могут называть вещи своими именами.
Г-н председатель, поднимаю все эти проблемы лишь с одной целью: содействовать развитию нашей организации и ее большей приспособленности к нашему неспокойному миру. Полагаю, именно подтвердив атмосферу уважения, доверия и диалога, мы сможем сделать нашу организацию соответствующим форумом для международного сотрудничества и защиты ценностей свободного мира", - заключил А.Геворкян.