ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ զինվորի սպանությունը
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Ադրբեջանի կողմից արձակված կրակոցների հետեւևանքով հայ զինվորի մահը:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանամերձ որոշ շրջաններում կրկնվող միջադեպերն ու խնդիրները հաստատում են հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի համակարգված և կանոնավոր աշխատանքի արդիականությունն ու անհրաժեշտությունը։ Մենք պատրաստ ենք առաջիկայում հյուրընկալել նրա երկրորդ նիստը Մոսկվայում, որի մասին կողմերը պայմանավորվել են մայիսի 24-ին:
Իհարկե, կարևոր է քայլեր ձեռնարկել սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես դա արձանագրված է երեք առաջնորդների հայտարարության մեջ, մասնավորապես, Սոչիում 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարության մեջ», - ասել է Զախարովան չորեքշաբթի կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:

Захарова ответила на вопрос о гибели армянского солдата вследствие нарушения Азербайджаном режима прекращения огня
verelq
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала гибель армянского солдата в результате обстрела со стороны Азербайджана.
"Периодически возникающие инциденты, проблемы в отдельных приграничных районах Азербайджана и Армении подтверждают актуальность и необходимость планомерной и регулярной работы комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы. Мы готовы в самое ближайшее время принять второе ее заседание в Москве - это было условлено сторонами 24 мая.
Конечно, важно предпринимать шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на границе, как это зафиксировано в заявлении трёх лидеров. В частности, в заявлении от 26 ноября 2021 года в Сочи", - сказала Захарова на брифинге в среду.