Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լյուքսեմբուրգի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության վարչապետ Քսավյե Բետտելին՝ ազգային օրվա առթիվ: Ուղերձում նշված է.
«Ձերդ գերազանցություն, թանկագին Քսավյե,
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Լյուքսեմբուրգի ազգային օրվա կապակցությամբ։ Հայաստանի կառավարությունը և հայ ժողովուրդը հատուկ վերաբերմունք ունեն Ձեր հիասքանչ երկրի և բարեկամ ժողովրդի նկատմամբ։
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հոբելյանական տարում ուրախությամբ կարող ենք արձանագրել, որ մեր երկու երկրների միջև վստահության, փոխադարձ հարգանքի և գործնական շահերի վրա հիմնված երկկողմ քաղաքական հարաբերություններն այսօր գտնվում են բարձր մակարդակի վրա։ Լիահույս եմ, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում մեզ կհաջողվի նոր խթան հաղորդել նաև երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը։
Հայաստանում մենք երախտագիտությամբ ենք հիշում Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Ձեր կառավարության և Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի սկզբունքային, հստակ դիրքորոշումը և բացառիկ համերաշխությունը։ Բարձր ենք գնահատում նաև Լյուքսեմբուրգի կառավարության ակտիվ մասնակցությունն Արցախի տեղահանված բնակչության սոցիալական կարիքները լուծելուն ուղղված միջազգային կազմակերպությունների հումանիտար ծրագրերին, ինչպես նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձմանը, Ադրբեջանի՝ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման քաղաքականության կասեցմանն ու դատապարտմանն ուղղված միջազգային ջանքերին։
Եվս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ այս կարևոր օրվա կապակցությամբ՝ մաղթելով քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ լյուքսեմբուրգցի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։

Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Люксембурга
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Великого Герцогства Люксембург Ксавье Беттелю по случаю Национального праздника страны. В послании говорится:
"Ваше Превосходительство, дорогой Ксавье,
От всего сердца поздравляю Вас с Национальным праздником Люксембурга. У правительства Армении и армянского народа особое отношение к Вашей замечательной стране и дружественному народу.
В юбилейный год 30-летия установления дипломатических отношений мы можем с радостью констатировать, что основанные на доверии, взаимном уважении и практических интересах двусторонние политические отношения между нашими странами сегодня находятся на высоком уровне. Надеюсь, что в результате совместной работы нам удастся придать новый импульс также развитию двусторонних торгово-экономических отношений.
В Армении с благодарностью вспоминают принципиальную, четкую позицию и исключительную солидарность Вашего правительства и Палаты депутатов Люксембурга во время развязанной Азербайджаном против мирного населения Арцаха 44-дневной войны и последующего периода. Мы высоко ценим также активное участие правительства Люксембурга в гуманитарных программах международных организаций, направленных на решение социальных потребностей перемещенного населения Арцаха, а также в международных усилиях по репатриации незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и по осуждению и предотвращению проводимой Азербайджаном политики уничтожения армянского культурного наследия.
Еще раз сердечно поздравляю Вас с этим знаменательным днем, желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов, а дружественному народу Люксембурга - мира и процветания".