Զարմացած եմ, թե ինչպես ԵԽԽՎ-ում կին գործընկերները կարող են խոսել պատերազմի և բռնության օգտին. ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում:
«20-րդ դարի սկզբին կանանց ընտրելու իրավունքի համար շարժումը տարածվում էր աշխարհով մեկ, և ես շատ հպարտ եմ, որ կարող եմ ասել` Հայաստանն արդեն հաջողություններ էր գրանցում: 1919 թ. առաջին խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեցին համընդհանուր ընտրական իրավունքով. 20 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձ ուներ ընտրելու իրավունք` անկախ սեռից, էթնիկ պատկանելությունից կամ կրոնական համոզմունքներից: Խորհրդարանում երեք կին պատգամավոր էր` Կատարինե Զալյան-Մանուկյանը, Պերճուհի Պարտիզպանյան-Բարսեղյանը, Վարվառա Սահակյանը, և, գուցե, դուք ճանաչեք Պերճուհի Բարսեղյանի թոռնիկին` Ժաննա Բարսեղյանին, ով ներկայում Ստրասբուրգի քաղաքապետն է:
Մեկ այլ հայ ուժեղ կին` Դիանա Աբգարը, հասարակական կյանքի այլ ճանապարհ է բռնել: 1920 թ. հուլիսի 2-ին նշանակվել է Հայաստանի դեսպան Ճապոնիայում: Ծառայելով մինչև 1921 թ.` նա դասվեց որպես աշխարհի առաջին կին դեսպաններից մեկը:
Ներկայիս խորհրդարանում կանանց ներկայացուցչությունն ավելի բարձր է, քան երբևէ, բայց դեռևս բավարար չէ. 35 տոկոս է: Բարձր գնահատելով քաղաքացիական հասարակության կանանց կազմակերպությունների դերը` մենք ակտիվորեն մասնակցում ենք նրանց հետ օրենքների ընդունման գործընթացին, ինչը կհանգեցնի կանանց ավելի մեծ ներգրավվածությանն օրենսդիր մարմիններում:
Քանի որ խաղաղությունն իշխող կուսակցության գլխավոր օրակարգերից մեկն է, ես կարող եմ վստահեցնել, որ կին պատգամավորները նույնպես մասնակցում են որոշումների կայացման գործընթացներին:
Հայաստանի Հանրապետությունը մշակել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձևի կատարման երկրորդ ազգային գործողությունների ծրագիրը` վերահաստատելով իր պատրաստակամությունը շարունակելու իր աշխատանքը կանանց, խաղաղության և անվտանգության հարցերում:
Ծրագիրն անդրադառնում է 2020 թ. աշնանն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված կանանց խնդիրներին և մարտահրավերներին:
Ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Հայաստան է տեղահանվել և ապաստան ստացել ավելի քան 91.000 մարդ, որոնց 88 տոկոսը կանայք և երեխաներ են:
Պատերազմը սկսվել է COVID-19 համաճարակի ժամանակ` այդպիսով բարդացնելով կանանց և աղջիկների արդեն իսկ ծանր իրավիճակը: Այսպիսով, ծրագիրը ներկայացնում է ճգնաժամի մեջ գտնվող կանանց և աղջիկների խնդիրները` անդրադառնալով նրանց անվտանգության բաղադրիչին: Ծրագիրն անդրադառնում է բռնի տեղահանված կանանց խնդիրներին, սահմանային նոր իրավիճակի հետևանքով առաջացած անվտանգության մարտահրավերներին ու դրանց ազդեցությանը կանանց և աղջիկների վրա:
Վերջապես, ես պետք է անկեղծ լինեմ և ասեմ, որ իսկապես զարմացած եմ լսել, թե ինչպես ԵԽԽՎ-ում մեր կին գործընկերները և հարևան երկրներում բարձրաստիճան այլ կին պաշտոնյաներ կարող են խոսել պատերազմի և բռնության օգտին` գտնելով արդարացումներ»,- իր ելույթում ասել է Սոնա Ղազարյանը:

Я действительно удивлена, как наши коллеги-женщины в ПАСЕ могут говорить в пользу войны и насилия: выступление Соны Казарян на пленарной сессии ПАСЕ
На пленарной сессии ПАСЕ выступила член делегации НС РА в ПАСЕ С.Казарян:
“В начале 20-го века движение за избирательное право женщин распространялось по всему миру, и я очень горжусь, что Армения уже тогда фиксировала успехи. Первые парламентские выборы были проведены в 1919 г. при всеобщем голосовании. Каждое лицо старше 20 лет имело право голоса, независимо от пола, этнической принадлежности или религиозных убеждений. В парламенте было три женщины-депутата: Катаринэ Залян-Манукян, Перчуи Партизпанян-Барсегян, Варвара Саакян, и, возможно, вы знаете внучку Перчуи Барсегян – Жанну   Барсегян, которая ныне является мэром Страсбурга.
Другая волевая армянка – Диана Абгар – избрала иную стезю общественной жизни. 2 июля  1920 г. была назначена послом Армении в Японии. Проработав до 1921 г., она стала одной из первых в мире женщин-послов.
Представительство женщин в нынешнем парламенте выше, чем когда-либо, но этого еще недостаточно – всего 35%. Высоко оценивая роль женских организаций гражданского общества, мы активно вовлекаем их в процесс принятия законов, что приведет к более активному участию женщин в законодательной власти.
Поскольку мир – одна   из основных повесток правящей партии, могу заверить вас, что женщины-депутаты также участвуют в процессах принятия решений.
Республика Армения разработала также второй национальный план действий по выполнению резолюции 1325 Совета Безопасности ООН, подтвердив свою готовность продолжить работу по вопросам женщин, мира и безопасности.
Программа касается проблем и вызовов женщин, перемещенных из Нагорного Карабаха в результате агрессии Азербайджана против Арцаха осенью 2020 г.
Вследствие агрессивной войны в Армению было перемещено и предоставлено убежище более 91.000 человек, 88% из которых – женщины и дети.
Война началась во время пандемии COVID-19, что усложнило и без того тяжелое положение женщин и девушек. Таким образом, в программе представлены проблемы женщин и девушек в условиях кризиса, затрагивая компонент их безопасности. В документе рассматриваются проблемы насильственно перемещенных женщин, вызовы безопасности вследствие новой пограничной ситуации, их влияние на женщин и девушек.
Наконец, я должна быть честна и сказать, что действительно удивлена, услышав, как наши коллеги-женщины в ПАСЕ и другие высокопоставленные женщины-чиновники в соседних странах могут говорить в пользу войны и насилия, находя оправдания”.