Վարչապետն ու Գերմանիայի դեսպանը քննարկել են հայ-գերմանական գործընկերության օրակարգը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին:
Վարչապետն ընդգծել է Գերմանիայի հետ հարաբերությունների կարևորությունը, որը ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի խոշորագույն առևտրատնտեսական գործընկերն է և վստահություն հայտնել, որ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն էլ ավելի առաջ կմղի փոխշահավետ գործակցությունը:
Դեսպան Ռիխտերը նշել է, որ Գերմանիան հետաքրքրված է զարգացնելու Հայաստանի հետ համագործակցությունը և վերահաստատում է իր օժանդակությունը ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական կապերի խորացման հեռանկարները: Գոհունակություն հայտնելով երկկողմ օրակարգի շրջանակում իրականացվող ծրագրերից՝ Նիկոլ Փաշինյանը հեռանկարային է համարել ինտենսիվ գյուղատնտեսությունը ևս: ԳԴՀ դեսպանը ողջունել է վարչապետի առաջարկը և հիշատակել նաև ՓՄՁ, էներգետիկայի, ջրային տնտեսության, էլեկտրոնային կառավարման, ֆինանսական և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերը: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Վերակառուցման վարկերի բանկի (KfW) գործունեությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է արվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին և հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ աշխատանքներին: Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող իրավիճակի շուրջ:
Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման և ՀՀ կառավարության հռչակած խաղաղության օրակարգի վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ԼՂ կարգավիճակի հարցը շարունակում է մնալ չլուծված, և այն պետք է կարգավորվի միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափի շրջանակում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո: Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանում դեռևս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ անձանց վերադարձի, ԼՂ-ում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության ու պաշտպանության խնդիրներին:
Վիկտոր Ռիխտերը ԳԴՀ կառավարության աջակցությունն է հայտնել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օրակարգին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը:
ՀՀ վարչապետը կարևորել է առաջադեմ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքը հումանիտար և անվտանգային խնդիրներին:

PM Pashinyan, the German Ambassador Discuss the Agenda of the Armenian-German Partnership
Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Armenia Victor Richter.
The Prime Minister stressed the importance of relations with Germany, which is Armenia's largest trade and economic partner among the EU countries, and expressed confidence that the high level political dialogue will further promote mutually beneficial cooperation.
Ambassador Richter noted that Germany is interested in developing cooperation with Armenia and reaffirms its support for Armenia's democratic reforms.
The interlocutors discussed the prospects for deepening Armenian-German ties. Expressing satisfaction with the programs implemented within the framework of the bilateral agenda, Nikol Pashinyan considered intensive agriculture a promising direction. The Ambassador of the Federal Republic of Germany welcomed the Prime Minister's proposal and mentioned also the joint programs in the fields of SME, energy, water management, e-governance, finance and other spheres. The sides attaches importance to the activities of the German Agency for International Cooperation (GIZ) and the Reconstruction Credit Institute (KfW) in Armenia.
During the meeting the sides also touched upon regional developments and work on unblocking the communication routes. PM Pashinyan and Ambassador Richter exchanged views on the situation in Nagorno Karabakh.
The Prime Minister presented Armenia's positions on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and the peace agenda announced by the Armenian Government. Nikol Pashinyan stressed that the issue of Nagorno-Karabakh's status remains unresolved, it should be settled within the framework of the internationally recognized format, under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The Prime Minister touched upon the issues of the return of Armenian prisoners of war, hostages and other detainees still being held in Azerbaijan, the protection and preservation of the Armenian historical and cultural heritage in Nagorno-Karabakh.
Victor Richter expressed the support of the German Government to the agenda of establishing peace in the region and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-chairs.
The Prime Minister of the Republic of Armenia noted the targeted response of the progressive international community to humanitarian and security challenges.