Մինսկում կայացել է եռակողմ հանդիպում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և ԱՀ գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի միջև:
Քննարկվել են երեք երկրների դատախազությունների իրավասությունների շրջանակում Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի արդյունքում առաջացած և դեռևս առկա հումանիտար-իրավական հիմնահարցերի լուծման նոր հնարավորություններ գտնելու, 2021թ. ընթացքում նույն ձևաչափով երկու նախորդ հանդիպումների ընթացքում օրակարգային առանձին հարցերի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանն առնչվող խնդիրները:
Կողմերն ընդգծել են գլխավոր դատախազների եռակողմ ձևաչափի պահպանման կարևորությունը որպես տարածաշրջանում կայունության և օրինականության, լարվածության թուլացման և բնակչության առաջնային կենսական իրավունքների և անվտանգության ապահովման նպատակով իրավական ոլորտում շփումները շարունակելու գործուն հարթակ:
Այս առումով շեշտվել է հրադադարի հաստատման մասին 2020թ. նոյեմբերի 10-ի  եռակողմ հայտարարության հումանիտար պահանջների ամբողջական կատարման ուղությամբ ՌԴ գլխավոր դատախազության և անձամբ ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի նախանձախնդիր և հետևողական ջանքերը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ չնայած նախորդ եռակողմ հանդիպումների ընթացքում հայ-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում միջադեպերի, դրանց առթիվ իրականացվող քննությունների վերաբերյալ կողմերի միջև օպերատիվ տեղեկատվության միջնորդավորված փոխանակման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ հրադադարի հանցավոր խախտումները շարունակվել են, որոնց արդյունքում եղել են մարդկային կորուստներ, խաղաղ բնակչության համար ստեղծվել են կենսական իրավունքների իրացման, անվտանգության նոր սպառնալիքներ:
Որպես ակնառու օրինակ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը վկայակոչել է Փառուխ բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի իրականացրած գործողությունները, որոնց արդյունքում հայկական կողմից զոհվել է 3 և մարմնական վնասվածքներ ստացել 16 զինծառայող: Արթուր Դավթյանն ընդգծել է ինչպես Փառուխ գյուղում կատարված այդ գործողությունները, այնպես էլ հրադադարի կոպիտ խախտումների մյուս դեպքերը պատշաճ քննության առարկա դարձնելու անհրաժեշտությունը:
Այդ իրողությունները նաև փաստում են Արցախում տեղակայված ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչների ռեսուրսի գգտագործմամբ տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման ձևաչափի արդյունավետությունը բարձրացնելու հրատապ անհրաժեշտությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը  բարձրացրել է հատկապես 2020թ. նոյեմբերի 10-ի հրադադարի հաստատման եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի անկատար մնալու հանգամանքը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանում անհիմն պահվող՝ ադրբեջանական կողմից հաստատված 38 պահվող անձանց շուտափույթ վերադարձը առանցքային նշանակություն ունի կողմերի միջև վստահության վերականգնման, տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման և անվտանգության երաշխիքների ձևավորման համար՝ հատուկ ընդգծելով եռակողմ հայտարարության հումանիտար պահանջները հայկական կողմից լիարժեք կատարված լինելու հանգամանքը:
Հանդիպման արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ռուսական կողմի միջնորդությամբ շարունակել բանակցությունները՝ հումանիտար խնդիրնեը սեղմ ժամկետներում և լիարժեք լուծելու նպատակով:

A trilateral meeting took place in Minsk between the Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan, the Prosecutor General of Russia Igor Krasnov and the Prosecutor General of Azerbaijan Kamran Aliyev.
As ARMENPRESS was informed from the Prosecutor General’s Office, within the competences of the prosecutor's offices of the three countries the sides discussed ways to find new opportunities for resolving the existing humanitarian and legal issues arising as a result of the war unleashed against Artsakh and issues related to the implementation of the agreements reached during the previous two meetings on the same agenda in 2021.
The parties stressed the importance of maintaining the trilateral format of the Prosecutor Generals as an effective platform for maintaining contacts in the legal sphere for ensuring stability, legitimacy, de-escalation, basic living rights and security of the population in the region.
In this regard, the diligent and consistent efforts of the Prosecutor General's Office of the Russian Federation, and personally the Prosecutor General of the Russian Federation Igor Krasnov aimed at fully complying with the humanitarian requirements of the November 10 trilateral statement, was emphasized.
Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan noted that despite the agreement reached during the previous trilateral meetings on the incidents on the contact line of the Armenian-Azerbaijani armed forces and on the mediated exchange of operative information on the ongoing investigations, ceasefire violations continued, resulting in human casualties, new threats to the realization of vital rights and security have been created for the civilian population.
As an obvious example, the Prosecutor General of Armenia referred to the actions carried out by the Azerbaijani armed forces in the direction of Parukh settlement, as a result of which 3 servicemen were killed and 16 servicemen were injured. Arthur Davtyan stressed the need to properly investigate the actions in the village of Parukh, as well as other cases of gross violations of the ceasefire.
Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan raised especially the issue that the 8th point of the trilateral declaration of November 10, 2020 has not been implemented. He stressed that the speedy return of 38 Armenian detainees confirmed by Azerbaijan is crucial for restoring trust between the parties, establishing lasting peace in the region and establishing security guarantees, emphasizing the full fulfillment of the humanitarian requirements of the trilateral declaration by Armenia.
An agreement was reached to continue the talks with the mediation of the Russian side in order to fully resolve the humanitarian issues in a short time.