Հունիսի 24-ին, Մոսկվայում, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին:
Քննարկվել է օրակարգում ընդգրկված 20-ից ավելի հարց, այդ թվում՝ միջազգային ռազմաքաղաքական զարգացումները և աճող վտանգներն ու մարտահրավերները ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգային միջավայրի համար։
Նիստի մասնակիցները քննարկել են նաև մարդասիրական ականազերծման ինժեներական համատեղ ստորաբաժանում ձևավորելու, ռազմակրթական ոլորտում համագործակցության խորացման, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԶՈՒ կապի, ինչպես նաև ՀՕՊ միասնական համակարգերի ձևավորման համար անհրաժեշտ իրավական և կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված մի շարք հարցեր։
Համաձայնեցվել է նաև խորհրդի 2023 թվականի գործունեության ծրագիրը։
Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի բոլոր որոշումները, ինչպես նաև ԱՊՀ  պաշտպանության նախարարների խորհրդի 30-ամյակին նվիրված համատեղ հայտարարությունը:
Հաշվի առնելով հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության հագեցած օրակարգը և հարաբերությունների դաշնակցային բնույթը, լրացուցիչ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել օգոստոսին Մոսկվայում կազմակերպել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հանդիպումը:

Minister of Defense of Armenia Suren Papikyan participated in the regular sitting of the Council of Defense Ministers of the CIS member states in Moscow on June 24.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Defense Ministry of Armenia, over 20 issues on the agenda were discussed, including international military-political developments, growing dangers and challenges for the security environment of the CIS member states.
The participants of the meeting discussed a number of issues related to the establishment of a joint humanitarian demining engineering unit, the deepening of cooperation in the military education sphere, as well as the necessary legal and organizational work for the establishment of joint air defense systems.
Based on the results of the sitting, all the decisions of the Council of Defense Ministers of the CIS member states were signed, as well as the joint statement dedicated to the 30th anniversary of the CIS Council of Defense Ministers.
Taking into account the rich agenda of the Armenian-Russian military cooperation, the allied nature of the relations, an additional agreement was reached to organize a meeting of Armenian Defense Minister Suren Papikyan and Russian Defense Minister Sergey Shoigu in Moscow in August.