ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը պատասխանել է ԶԼՄ-ների հարցերին։ Պատասխանները ներկայացնում ենք ստորև.
Վերջին օրերին հնչած մեկնաբանությունների կապակցությամբ լրագրողների հարցերին ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն ընդգծում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2022թ․ ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության 24-րդ կետը, որտեղ ասվում է.
«Առաջնորդները մտքեր փոխանակեցին Հարավային Կովկասում իրավիճակի մասին: Արտահայտվեցին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների պարբերական հանդիպումների շրջանակներում կառուցողական աշխատանքի շարունակման և երեք առաջնորդների՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման օգտին՝ ի շահ տարածաշրջանի կայունության, անվտանգության և տնտեսական զարգացման ապահովման: Շեշտեցին ռուսաստանյան խաղաղապահ զորակազմի որոշիչ ներդրումը Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ապահովման, բնակչության կյանքի համար բարենպաստ և անվտանգ պայմանների ստեղծման գործում: Ընդգծեցին հումանիտար անհետաձգելի հարցերի հրատապ լուծման և քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորման պահանջվածությունը:
Այդ համատեքստում հաստատեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ նրա միջազգային մանդատին համապատասխան»։
Հայկական կողմը վերահաստատում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման իր պատրաստակամությունը և հանձնառությունը։

Власти Армении привержены трехсторонним заявлениям Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. Как передает Sputnik Армения, об этом говорится в комментарии официального представителя МИД РА Ваана Унаняна в ответ на запросы СМИ.
МИД подчеркивает важность пункта 24 совместного заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина от 19 апреля 2022 года, где указывается, что лидеры двух стран высказались за продолжение конструктивной работы в рамках регулярных встреч лидеров Армении, России и Азербайджана, и последовательную реализацию договоренностей от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, в интересах стабильности, безопасности и экономического развития в регионе.
Был отмечен решающий вклад российского миротворческого контингента в обеспечение безопасности Нагорного Карабаха, создания благоприятных и безопасных условий для жизни населения. Была подчеркнута необходимость скорейшего решения гуманитарных вопросов и урегулирования конфликта политико-дипломатическими способами.
В этом контексте была подтверждена важность использования потенциала и опыта сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в соответствии с ее международным мандатом.
Армянская сторона, говорится в комментарии Унаняна, подтверждает готовность и стремление к установлению мира и стабильности в регионе.