Վարչապետի մոտ քննարկվել է կրթության բարեփոխումների ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ կրթական բարեփոխումների օրակարգի և ընթացքի վերաբերյալ:
Քննարկվել են կրթության ոլորտի ռազմավարության մշակմանը և այդ համատեքստում բարձրագույն, մասնագիտական կրթության ու հանրակրթության բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է արվել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվող կարգավորումներին, բարձրագույն կրթության որակի չափորոշիչներին և ռազմավարական ուղենիշներին, պրոֆեսորադասախոսական կազմի մասնագիտական հմտությունների զարգացմանը, օտար լեզուներով կրթության հնարավորություններին, ակադեմիական ստեղծագործ միջավայրի ձևավորմանը, գերատեսչական բուհերի գործունեությանը և այլ թեմաների: Ներկայացվել է մասնագիտական կրթության ռեֆորմի ընթացքը, քննարկվել են հանրակրթության բնագավառում արդեն իսկ մեկնարկած աշխատանքները:
Վարչապետն ընդգծել է, որ կրթության ոլորտի բարեփոխումը Կառավարության բացարձակ առաջնահերթություններից է, և այս բնագավառում պետք է գնալ ռազմավարական լուծումների՝ ապահովելով հանրակրթություն - մասնագիտական կրթություն – բարձրագույն կրթություն շղթայի փոխգործելիությունը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ պետք է ինտենսիվ շարունակել կրթության ռազմավարության շուրջ աշխատանքային քննարկումները՝ առանցքում ունենալով կրթության բովանդակային, ֆիզիկական ենթակառուցվածքների ձևավորման և բարձրորակ մասնագիտական համալրվածության խնդիրների լուծումը:

В правительстве Армении обсужден процесс образовательных реформ
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание о повестке и процессе реализации образовательных реформ.
Были обсуждены вопросы разработки стратегии в сфере образования и реформы высшего, профессионального и общего образования в данном контексте. Были затронуты предложенные законопроектом "О высшем образовании и науке" регулирования, стандарты качества и стратегические ориентиры высшего образования, вопросы развития профессиональных навыков профессорско-преподавательского состава, возможности обучения иностранным языкам, формирования креативной академической среды, деятельности ведомственных вузов и другие темы. Был представлен процесс реформирования профессионального образования, обсуждены уже начатые в сфере общего образования работы.
Премьер-министр подчеркнул, что реформа сферы образования является одним из абсолютных приоритетов правительства, и в этой сфере нужно идти путем поиска стратегических решений, обеспечивая интероперабельность цепочки "общее образование – профессиональное образование – высшее образование". Премьер-министр отметил, что нужно интенсивно продолжать рабочие обсуждения стратегии образования, сосредоточив внимание на решении проблем содержания образования, формирования физической инфраструктуры и качественных профессиональных кадров.