Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ալեքսեյ Գորդեեւի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 28-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Գորդեեւի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը շեշտել է, որ համարժեք աշխատանքներ են տարվում տարբեր ոլորտներում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը կայուն ռազմավարական բնույթ է կրում, եւ հաջողության բանալին մեր պետությունների առաջին դեմքերի արդյունավետ երկխոսությունն է: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը եւ չընդհատվող օրակարգերի առկայությունը:
Կողմերը փաստել են, որ մտադիր են զարկ տալ երկրների փոխգործակցության դինամիկային` հաշվի առնելով տարածաշրջանի եւ միջազգային այլ հարթակների քաղաքական իրադարձությունները:
Հանդիպմանը քննարկվել է գլոբալ ինտեգրացիոն գործընթացների պայմաններում հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների կարեւորությունը՝ առանձնակի անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության հեռանկարներին:

Ален Симонян принял делегацию во главе с Гордеевым
28 июня председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с заместителем председателя Госдумы ФС РФ А.Гордеевым.
Спикер НС подчеркнул, что в различных сферах проводится соответствующая работа для дальнейшего развития армяно-российских союзнических отношений. Он отметил, что политический диалог между Арменией и Россией носит стабильный стратегический характер, а залогом успеха является эффективный диалог первых лиц   наших государств. В этом контексте А.Симонян выделил важность межпарламентского взаимодействия и наличия постоянных повесток дня.
Стороны констатировали, что намерены повысить динамику сотрудничества между двумя странами с учетом политических событий в регионе и на других международных площадках.
На встрече обсуждена важность армяно-российских экономических отношений в условиях глобальных интеграционных процессов, особое внимание уделено перспективам ЕАЭС.