Մհեր Գրիգորյանը և Ալեքսեյ Գորդեևը քննարկել են առաջիկայում Հայաստանում համատեղ տեխնոպարկ կառուցելու հարցը
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հունիսի 28-ին ընդունել է երկօրյա աշխատանքային այցով ՀՀ ժամանած ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Գորդեևի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Մհեր Գրիգորյանը և Ալեքսեյ Գորդեևը հանդիպմանը քննարկել են առևտրատնտեսական, ներդրումների, կրթության և գիտության ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր: Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում Գորդեևը նշեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ներկայումս գործում է  համագործակցության շուրջ 200 օրենսդրական փաստաթուղթ, որոնք վերաբերում են այս կամ այն ոլորտին:
«Այսօր մենք խոսել ենք, թե ինչպես ընդլայնել այդ համագործակցության ներուժը: Տեսնում ենք, որ ընթացիկ տարում աճում է առևտրաշրջանառությունը, և կա վստահություն, որ առաջիկայում առևտրաշրջանառության ծավալը կհասնի 3 միլիարդ դոլարի: Բայց միևնույն ժամանակ պետք է ասել, որ կա հնարավորություն մեծացնելու ներդրումները համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու համար՝ ինչպես արդյունաբերության, այնպես էլ գյուղատնտեսության ոլորտում»,- ասաց Գորդեևը:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի տեղակալը հայտնեց, որ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպման ժամանակ առանձին քննարկման թեմա է եղել կրթության և գիտության ոլորտի ներուժի օգտագործման հարցը:
«Այստեղ անհրաժեշտ է ստեղծել համագործակցության ճիշտ շղթաներ: Բացի այդ, մենք  լուրջ քննարկել ենք Հայաստանի և Ռուսաստանի շուկաների արտադրանքի փոխադարձ հավաստագրման հետ կապված հարցերը, որպեսզի մեր արտադրանքներն ընկալվեն որպես հայրենական արտադրություն»,- հավելեց Գորդեևը:
Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը քննարկվել են նաև ներդրումների հետ կապված հարցերը: ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի տեղակալի խոսքով՝ ներդրումներ են արվում Հայաստանի տարբեր ձեռնարկություններում և կազմակերպություններում: Այդ ներդրումները կազմում են Հայաստանի տնտեսության շուրջ 40 տոկոսը:
«Այսինքն՝ մեր բիզնեսը լրջորեն ներկայություն ունի Հայաստանում, բայց կցանկանայինք փոխել ներդրումների որակը և ստեղծել համատեղ արտադրություն, որի արտադրանքը կվաճառենք ոչ միայն Հայաստանի և Ռուսաստանի շուկաներում, այլ նաև կարտահանենք երրորդ երկրների շուկաներ: Դրա համար շատ հետաքրքրիր և առարկայական քննարկում է տեղի ունեցել: Օրինակ, քննարկել ենք Հայաստանում առաջիկայում կառուցել արդյունավետ գործող համատեղ տեխնոպարկը»,- ընդգծեց Գորդեևը:

Мгер Григорян и Алексей Гордеев обсудили вопрос строительства в Армении совместного технопарка
28 июня вице-премьер Армении Мгер Григорян принял делегацию во главе с вице-спикером Государственной Думы РФ Алексеем Гордеевым, прибывшую в Армению с двухдневным рабочим визитом. Как сообщил корреспондент "Арменпресс", Мгер Григорян  и Алексей Гордеев обсудили ряд вопросов, касающихся торговли, инвестиций, образования и науки. Выступая перед журналистами после встречи, Гордеев отметил, что в настоящее время существует около 200 законодательных документов по сотрудничеству между Арменией и Россией, которые касаются той или иной сферы.
"Сегодня мы говорили о том, как расширить потенциал этого сотрудничества. Мы видим, что товарооборот в этом году растет, есть уверенность, что товарооборот скоро достигнет 3 миллиардов долларов. Но надо сказать, что есть возможность увеличить инвестиции в создание совместных предприятий как в промышленности, так и в сельском хозяйстве", - сказал Алексей Гордеев.
Он также сообщил, что в ходе встречи с Мгером Григоряном отдельной темой обсуждения был вопрос использования потенциала сферы образования и науки.
"Необходимо создать правильные цепочки сотрудничества. Кроме того, мы серьезно обсудили вопросы, связанные с взаимной сертификацией продукции армянского и российского рынков, чтобы наша продукция воспринималась как отечественное производство", - добавил Гордеев.
Также были обсуждены вопросы, связанные с инвестициями. По словам вице-спикера Государственной Думы Федерального Собрания РФ, инвестиции осуществляются в различные предприятия и организации Армении. Эти инвестиции составляют около 40% экономики Армении.
"Другими словами, наш бизнес имеет серьезное присутствие в Армении, но мы хотели бы изменить качество инвестиций, создать совместное производство, продукцию которого мы будем реализовывать не только на рынках Армении и России, но и экспортировать на рынки третьих стран. По этому поводу была очень интересная дискуссия. К слову, мы обсуждали строительство в Армении в ближайшее время эффективного совместного технопарка", - добавил Алексей Гордеев.
Делегация во главе с вице-спикером Государственной Думы РФ Алексеем Гордеевым прибыла в Республику Армения с двухдневным рабочим визитом. В составе российской делегации заместитель министра сельского хозяйства России Максим Увайдов, заместитель министра промышленности и торговли России Алексей Беспрозовник и глава Роскачества Максим Протасов. 28 июня российская делегация провела рабочую встречу с председателем Национального собрания РА Аленом Симоняном и его заместителем Акопом Аршакяном. В тот же день российская делегация встретилась с вице-премьером РА Мгером Григоряном.
29 июня российская делегация проведет рабочую встречу с председателем Центрального банка Республики Армения Мартыном Галстяном. Делегация во главе с Гордеевым встретится также с ректором Аграрного университета Варданом Арутюняном.