Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Եգիպտոսի դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ-եգիտպտական քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակից և կարևորել տնտեսության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելուն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը: Այս առումով, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկու երկրների կառավարությունների կողմից կոնկրետ ծրագրերի ու գաղափարների քննարկումն ու իրականացումը, երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի ընդլայնումը: Գործադիրի ղեկավարը բարձր է գնահատել դեսպանի դերը՝ Հայաստանի ու Եգիպտոսի փոխգործակցությանը նպաստելու ուղղությամբ և վստահություն հայտնել, որ նրա ջանքերը կտան նոր արդյունքներ:
Իր հերթին Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկին նշել է Եգիպտոսի կառավարության շահագրգռվածությունը՝ զարգացնելու Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով հարաբերությունները:
Հանդիպմանը զրուցակիցները կարևորել են երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը, որոնց ընթացքում հնարավորություն կլինի առավել առարկայական քննարկել փոխշահավետ նախագծերն ու դրանց իրականացման հեռանկարները:
Մտքեր են փոխանակվել ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության և տնտեսության այլ ճյուղերում համագործակցության զարգացման շուրջ:

PM Pashinyan Receives Ambassador of Egypt to Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador of Arab Republic of Egypt to the Republic of Armenia Bahaa El Din Bahgat Dessouki.
The Prime Minister expressed satisfaction with the current level of the political dialogue between Armenia and Egypt, attaching importance to the implementation of consistent steps aimed at developing economic cooperation. In this regard, Nikol Pashinyan stressed the necessity of discussing and implementing specific programs and ideas by the governments of the two countries, as well as expanding the agenda of bilateral relations. The Prime Minister praised the role of the Ambassador in promoting cooperation between Armenia and Egypt, expressing confidence that his efforts will yield new results.
In turn, Bahaa El Din Bahgat Dessouki noted that the Egyptian government is interested in developing relations with Armenia in various directions.
During the meeting, the interlocutors attached importance to organizing high-level reciprocal visits, during which it will be possible to discuss more substantively the mutually beneficial projects and prospects for their implementation.
The sides exchanged views on the development of cooperation in air communication, tourism and other spheres of the economy.