Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Եգիպտոսի դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ-եգիտպտական քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակից և կարևորել տնտեսության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելուն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը: Այս առումով, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկու երկրների կառավարությունների կողմից կոնկրետ ծրագրերի ու գաղափարների քննարկումն ու իրականացումը, երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի ընդլայնումը: Գործադիրի ղեկավարը բարձր է գնահատել դեսպանի դերը՝ Հայաստանի ու Եգիպտոսի փոխգործակցությանը նպաստելու ուղղությամբ և վստահություն հայտնել, որ նրա ջանքերը կտան նոր արդյունքներ:
Իր հերթին Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկին նշել է Եգիպտոսի կառավարության շահագրգռվածությունը՝ զարգացնելու Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով հարաբերությունները:
Հանդիպմանը զրուցակիցները կարևորել են երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը, որոնց ընթացքում հնարավորություն կլինի առավել առարկայական քննարկել փոխշահավետ նախագծերն ու դրանց իրականացման հեռանկարները:
Մտքեր են փոխանակվել ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության և տնտեսության այլ ճյուղերում համագործակցության զարգացման շուրջ:

Пашинян принял посла Египта в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Арабской Республики Египет в Республике Армения Бахаа Эль Дин Бахгата Дисуки.
Премьер-министр выразил удовлетворение текущим уровнем армяно-египетского политического диалога и подчеркнул важность реализации последовательных шагов по развитию экономического сотрудничества. В этой связи Никол Пашинян подчеркнул необходимость обсуждения и реализации правительствами двух стран конкретных программ и идей, а также расширения повестки двусторонних отношений. Глава правительства высоко оценил роль посла в развитии сотрудничества между Арменией и Египтом и выразил уверенность, что его усилия дадут новые результаты.
В свою очередь, Бахаа Эль Дин Бахгат Дисуки отметил заинтересованность правительства Египта в развитии отношений с Арменией в различных направлениях.
В ходе встречи собеседники отметили важность организации двусторонних взаимных визитов на высоком уровне, в ходе которых можно будет более предметно обсудить взаимовыгодные проекты и перспективы их реализации.
Состоялся обмен мнениями о развитии сотрудничества в сфере авиасообщения, туризма и других отраслях экономики.