Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի հետ
Հունիսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի հետ:
Կողմերը գոհունակությամբ են արձանագրել երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությունը և ընդգծել փոխադարձ հանձնառությունը՝ ջանքեր գործադրելու հայ֊կանադական հարաբերությունների հետագա խորացման ուղղությամբ:
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում կանադական կողմի հետ փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման շարունակականությունը, մասնավորապես՝ հանրային ծառայությունների թվայնացման, պետական կառավարման մարմինների և քաղաքացիական հասարակության կարողությունների ընդլայնման և օրենքի գերակայության ամրապնդման ոլորտներում: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը ողջունել է Եվրոպայում և Եվրոպական Միությունում Կանադայի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնի՝ «Աջակցություն հայկական ժողովրդավարությանը» խորագրով զեկույցը, որը կարևոր դրույթներ է պարունակում՝ հայ-կանադական հարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորությունների նախանշման առումով:
ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակն ու ընթացիկ զարգացումները, ինչպես նաև առկա անվտանգային մարտահրավերները: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Այս համատեքստում նախարարները կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը:

On June 28, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Foreign Minister of Canada Mélanie Joly.
The sides commended the effective cooperation between the two countries within a number of spheres and stressed reciprocal commitment to make efforts towards the further deepening of Armenian-Canadian relations.
Both sides emphasized the consistency of the exchange of experience with the Canadian side and the implementation of joint programs within the process of democratic reforms carried out by the Government of Armenia, particularly in the digitalization of public services, promotion of the capacities of public administration and civil society, as well as strengthening the rule of law. In this context, Minister Mirzoyan welcomed the report of the Special Envoy of Canada to the European Union and Europe Stéphane Dion, entitled "Support to Armenian Democracy", which contains important provisions in terms of outlining new opportunities for the development of Armenian-Canadian relations.
The Foreign Minister of Armenia also briefed the interlocutor on the situation and current developments and the current security challenges in the South Caucasus. The sides touched upon the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In this context, the Ministers emphasized the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.