Հարցականի տակ է ԵԱՀԿ կարողությունը՝ ապահովելու համապարփակ անվտանգություն. ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի ելույթը ԵԱՀԿ Անվտանգության վերանայման տարեկան համաժողովում
Հունիսի 28-29-ին տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ Անվտանգության վերանայման տարեկան համաժողովը, որին մասնակցեց և ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը։
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության մարտահրավերներին՝ նախարարի տեղակալը նշեց, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը, սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմի փաստացի և շարունակական խախտումները, զինված հակամարտություններում օտարերկրյա ահաբեկիչ մարտիկների և վարձկանների օգտագործումը փաստացի հարցականի տակ է դրել ԵԱՀԿ կարողությունը՝ ապահովելու իր պատասխանատվության տարածաշրջանում համապարփակ անվտանգությունը։ Նշվեց, որ Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված զինադադարի շարունակական խախտումները, այս տարվա մարտին Արցախում մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնելու Ադրբեջանի քայլերը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման նպատակով ստեղծված ԵԱՀԿ ձևաչափերի աշխատանքների խոչընդոտումը վկայում են, որ ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է մասնակից երկրների արդյունավետ համագործակցությունը  և ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների և հանձնառությունների վերահաստատումը։
Աջակցություն հայտնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորեց վերջինիս գործունեությունը՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի՝ այդ թվում սեփական ապագան որոշելու իրավունքի իրացման ապահովմանը, որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման առանցքային նպատակ։ Կարևորվեց նաև ԵԱՀԿ ներգրավվածությունը հումանիտար հարցերի, ներառյալ հայ ռազմագերիների և պատանդների ազատ արձակման, մշակութային ժառանգության պաշտպանության, բռնի անհետացածների ու անհետ կորածների դեպքերի  հասցեագրման գործում։
Համաժողովի շրջանակներում նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Գլխավոր Քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ։ Քննարկվեց համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:

The Annual Security Review Conference (ASRC) of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) was held on Tuesday and Wednesday, during which Armenian Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan delivered an address, NEWS.am reports.
Reflecting on the security challenges in the OSCE region, the deputy FM noted that the use of force or the threat of using force, violations of arms control, and the use of foreign terrorist fighters and mercenaries in armed conflicts have called into question the OSCE's ability to ensure comprehensive security in the region of its responsibility.
It was noted that Azerbaijan's violations of the ceasefire established by the November 9, 2020 trilateral statement, steps to provoke a humanitarian crisis in Artsakh (Nagorno-Karabakh) in March, and obstruction of the activities of the OSCE format for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict show that effective cooperation between OSCE countries and reaffirmation of OSCE fundamental principles and commitments is necessary to meet security challenges in the OSCE area.
Expressing support for the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, the Armenian deputy FM highlighted the latter's activities aimed at ensuring the fulfillment of the right of the people of Artsakh to decide their own future as a key goal of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The OSCE engagement in humanitarian issues was also highlighted—including the release of all Armenian prisoners of war and hostages in Azerbaijan, protection of Armenian cultural heritage, and addressing cases of forcibly disappearances and missing persons.
Within the framework of the ASRC, Armenian deputy FM Vahe Gevorgyan met also with OSCE Secretary General Helga Schmid, during which matters of common interest were discussed.