Հարցականի տակ է ԵԱՀԿ կարողությունը՝ ապահովելու համապարփակ անվտանգություն. ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի ելույթը ԵԱՀԿ Անվտանգության վերանայման տարեկան համաժողովում
Հունիսի 28-29-ին տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ Անվտանգության վերանայման տարեկան համաժողովը, որին մասնակցեց և ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը։
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության մարտահրավերներին՝ նախարարի տեղակալը նշեց, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը, սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմի փաստացի և շարունակական խախտումները, զինված հակամարտություններում օտարերկրյա ահաբեկիչ մարտիկների և վարձկանների օգտագործումը փաստացի հարցականի տակ է դրել ԵԱՀԿ կարողությունը՝ ապահովելու իր պատասխանատվության տարածաշրջանում համապարփակ անվտանգությունը։ Նշվեց, որ Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված զինադադարի շարունակական խախտումները, այս տարվա մարտին Արցախում մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնելու Ադրբեջանի քայլերը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման նպատակով ստեղծված ԵԱՀԿ ձևաչափերի աշխատանքների խոչընդոտումը վկայում են, որ ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է մասնակից երկրների արդյունավետ համագործակցությունը  և ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների և հանձնառությունների վերահաստատումը։
Աջակցություն հայտնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորեց վերջինիս գործունեությունը՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի՝ այդ թվում սեփական ապագան որոշելու իրավունքի իրացման ապահովմանը, որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման առանցքային նպատակ։ Կարևորվեց նաև ԵԱՀԿ ներգրավվածությունը հումանիտար հարցերի, ներառյալ հայ ռազմագերիների և պատանդների ազատ արձակման, մշակութային ժառանգության պաշտպանության, բռնի անհետացածների ու անհետ կորածների դեպքերի  հասցեագրման գործում։
Համաժողովի շրջանակներում նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Գլխավոր Քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ։ Քննարկվեց համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:

Роль сопредседательства МГ ОБСЕ в урегулировании карабахского конфликта ключевая: МИД Армении
Применение силы или угроза силой, продолжающиеся нарушения режима контроля над вооружениями, использование иностранных боевиков-террористов и наемников в вооруженных конфликтах поставили под вопрос способность ОБСЕ обеспечить всеобъемлющую безопасность в зоне своей ответственности. Как передает NEWS.am, об этом на ежегодной конференции по обзору проблем в области безопасности, состоявшегося 28-29 заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворгян.
''Продолжающиеся Азербайджаном нарушения режима установленного 9 ноября 2020 года прекращения огня, шаги Азербайджана по провоцированию гуманитарного кризиса в Арцахе в марте этого года и воспрепятствование работе формата ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта свидетельствуют о том, что для обеспечения безопасности в регионе необходимо эффективное сотрудничество стран-участниц ОБСЕ'', – отметил он.
Выразив поддержку формату сопредседательства Минской группы ОБСЕ, заместитель министра отметил важность деятельность последних, направленную на обеспечение реализации народом Арцаха своих прав, в том числе права самостоятельно определять свое будущее, как ключевой целью урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Геворгян подчеркнул также важность участия ОБСЕ в гуманитарных вопросах, включая освобождение армянских военнопленных и освобождения заложников, защиту культурного наследия.
В рамках конференции замглавы МИД Армении провел встречу с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид и обсудил с ним широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес.