Արցախի Հանրապետության նախագահն Ազգային ժողովում հանդես է եկել ամենամյա հաղորդմամբ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 30-ին Ազգային ժողովի նիստում հանդես է եկել ամենամյա հաղորդմամբ՝ ներկայացնելով ԱՀ նախագահի 2021 թվականի ծրագրի կատարման ընթացքը և արդյունքները, ինչպես նաև 2022 թվականի միջոցառումների ծրագիրը:
Երկրի ղեկավարը ամփոփ ներկայացրել է հանրապետության կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում կատարված աշխատանքները, նախանշել անվտանգային, արտաքին և ներքին քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական առաջնահերթություններն ու անելիքները։
Իր խոսքում ԱՀ նախագահը նշել է, որ 2021 թվականը երկրի համար պատերազմի հետևանքների վերացման և բնականոն կենսագործունեության վերականգնման տարի էր, և Արցախի կառավարությունը շարունակել է իր որդեգրած մարդակենտրոն քաղաքականությունը` ջանքերը գերազանցապես ուղղելով պատերազմական գործողությունների հետևանքների մեղմմանը, բնակչության կենսական առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը, սոցիալ-հոգեբանական աջակցության ապահովմանը:
Անդրադառնալով 2022 թվականի անելիքներին՝ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ ԱՀ կառավարությունը հետևողականորեն շարունակում է Արցախի անվտանգությանն ու սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված աշխատանքը՝ այդ ճանապարհին կարևորելով յուրաքանչյուրի ջանքն ու ներուժը՝ Արցախում, մայր Հայաստանում և Սփյուռքում։
Ելույթից հետո երկրի ղեկավարը պատասխանել է ԱԺ պատգամավորների կողմից բարձրացված հարցերին՝ պարզաբանումներ տալով տարբեր ոլորտներում իրականացվող և նախատեսվող ծրագրերի վերաբերյալ։
Այնուհետև ԱՀ նախագահը մասնակցել է Ազգային ժողովի լիագումար նիստի շրջանակներում օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգին:

Arayik Harutyunyan Delivered an Annual Report in the National Assembly
On June 30, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan delivered an annual report in the National Assembly sitting, presenting the course and results of the 2021 program implementation of the Artsakh Republic President, as well as the action plan for 2022.
The Head of the State summarized the work carried out in various spheres of the republic's life, outlined the security, foreign and domestic political, socio-economic priorities and plans.
In his speech the President noted that 2021 was a year of eliminating the consequences of the war and restoring normal life course for the country and the Artsakh government has continued its people-centric policy, focusing mainly on mitigating the effects of hostilities, resolving the population's vital problems, and providing socio-psychological support.
Touching upon the plans for 2022, Arayik Harutyunyan emphasized that the Artsakh Government is consistently continuing the work aimed at ensuring the security and socio-economic development of Artsakh, attaching special importance to the use of efforts and potential of everyone in Artsakh, mother Armenia and the Diaspora.
After the speech, the Head of the State answered the questions raised by the NA deputies, giving clarifications on the programs being implemented and envisaged in different spheres.
Thereafter the President of the Republic participated in the government hour within the framework of the plenary sitting of the National Assembly.