Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական շահը չի պաշտպանվում, փորձում են երկիրը տանել կապիտուլյացիայի, այս մասին Ֆրանսիայի հրապարակում հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Թուրք–ադրբեջանական դաշինքը երկու կողմից, Հայաստանում գտնվող իշխանության ղեկին հայտնված իրենց ղեկավարների օժանդակությամբ և մասնակցությամբ փորձում են երկիրը տանել վերջնական կապիտուլյացիայի»,– ասաց նա՝ հավելելով, որ բոլոր նրանք, ովքեր կարծում են, թե վտանգը միայն Արցախում է, սխալվում են, թուրք–ադրբեջանական դաշինքը ոչ մի բանի առաջ կանգ չի առնելու, հաջորդը լինելու է Սյունիքը, հասնելու են մինչև Հյուսիսային պողոտա»,– ասաց նա։
Սաղաթելյանը նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը պարգևատրում է Ոստիկանության ուժերի այն ծառայողներին, որոնք բռնություն են կիրառել քաղաքացիների նկատմամբ։ Ըստ նրա՝ Փաշինյանը նրանց պարգևատրում է, քանի որ հենց ոստիկանական ուժի վրա է հիմնված իր իշխանությունը։
Իշխան Սաղաթելյանը նաև նշեց, որ իշխանություններն այնքան սարսափած են, որ «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցներին կանչում են եռամսյա հավաքներին, և այնքան ապաշնորհ են, որ կանչում են նույնիսկ նրանց, ովքեր այս պահին կալանքի տակ են գտնվում։ «Մենք շաբաթը մի քանի անգամ հանդիպում ենք մեր ընկերներին, և նրանք շատ ավելի ազատ են, քան նրանց պահով քննիչները»,– ասաց նա՝ կոչ անելով ողջունել անազատության մեջ գտնվող իրենց ընկերներին։
Խոսելով հաջորդ շաբաթվա անելիքների մասին՝ նա տեղեկացրեց, որ հուլիս 5-ին՝ Սահմանադրության օրը, ժամը 11.00-ին երթ են նախատեսում ի պաշտպանություն պետական խորհրդանիշների։ Հուլիսի 8-ին՝ 19.30 տեղի կունենա հանրահավաք։

В процессе урегулирования армяно-турецких отношений интересы Армении не защищаются, они пытаются привести страну к капитуляции. Об этом в ходе митинга на Площади Франции в центре Еревана заявил 1 июля уже бывший вице-спикер Национального Собрания от оппозиции, член верховного органа АРФ Дашнакцутюн Ихшан Сагателян, передает News.am
''Турецко-азербайджанский альянс  при помощи и участии  лидеров, находящихся у власти в Армении, пытается привести страну к окончательной капитуляции'', - сказал он, добавив, что все те, кто считает, что в опасности только  Арцахе ошибаются. ''Турецко-азербайджанский  альянс не остановится ни перед чем, следующим будет Сюник, они дойдут до Северного проспекта'', - сказал он.
Сагателян отметил, что Никол Пашинян награждает тех сотрудников полиции, которые применяли насилие против граждан. По его словам, Пашинян вознаграждает их, так как его власть, основана на полицейской силе.
Ишхан Сагателян также отметил, что власти настолько напуганы, что вызывают участников движения ''Сопротивление'' на трехмесячные сборы, и настолько некомпетентны, что вызывают даже тех, кто в настоящее время находится под арестом.
Говоря о мероприятиях на следующей неделе, он сообщил, что 5 июля, в День Конституции, в 11:00 планируется шествие в защиту государственных символов. Митинг состоится 8 июля в 19:30.