Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ:
«Մեծարգո Նախագահ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Ամեն տարի հուլիսի 4-ին միլիոնավոր ամերիկացիներ, այդ թվում՝ ամերիկահայ մեր հայրենակիցները, տոնում են Միացյալ Նահանգների ամենակարևոր օրը` Անկախության օրը: Անկախության հռչակումից հետո ԱՄՆ-ի ժողովուրդը և բոլոր կառավարությունները հետևողականորեն գնացել են ազատության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության հաստատման ու ամրապնդման ճանապարհով: Միացյալ Նահանգների դերակատարությունն ու առաջնորդությունը ժողովրդավարության հարցում էական դեր է խաղում ոչ միայն աշխարհի տարբեր անկյուններում մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հաստատման, այլև տարածաշրջանների ժողովուրդների համար կանխատեսելի ու խաղաղ զարգացման միջավայր ձևավորելու տեսանկյունից:
Մեր երկու պետությունների և ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ու գործընկերությունը խարսխված են ընդհանուր արժեքների, փոխվստահության և բարեկամության վրա: Ուրախ եմ արձանագրել, որ ժողովրդավարության ամրապնդման հարցում մեր կառավարությունների միջև համագործակցությունը և երկուստեք հանձնառությունը տալիս են շոշափելի արդյունքներ:
Կրկին շնորհավորելով Անկախության օրվա կապակցությամբ՝ մաղթում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների ժողովրդին բարօրություն և խաղաղություն:

Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of the United States of America Joe Biden on the occasion of the US Independence Day. The message says:reads as follows,
"Honourable President,
I warmly congratulate you and the friendly people of the United States on the Independence Day of the United States of America.
Every year on July 4, millions of Americans, including our Armenian-American compatriots, celebrate the most important day in the United States, Independence Day. Since the declaration of independence, the people and all governments of the USA have consistently followed the path of establishing and strengthening freedom, human rights, the rule of law, and democracy. The role and leadership of the United States in the issue of democracy plays a significant role not only in terms of establishing human rights and rule of law in different corners of the world, but also in terms of creating an environment of predictable and peaceful development for the peoples of different regions.
The friendship and partnership between our two states and peoples is based on common values and mutual trust. I am glad to record that the cooperation and mutual commitment of our governments in strengthening democracy is yielding tangible results.
Congratulations again on Independence Day, I wish you and the people of the United States prosperity and peace.