Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ամերիկյան արտաքին քաղաքականության փորձագետ և Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի նախագահ Դեյմոն Ուիլսոնին։
Վարչապետն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության զարգացումն ու ամրապնդումը Հայաստանի կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկն է և նշել, որ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումներ են իրականացվում մի շարք ոլորտներում։ Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԱՄՆ և միջազգային այլ գործընկերների օժանդակությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում։
Դեյմոն Ուիլսոնը նշել է Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի հանձնառությունը՝ սերտորեն համագործակցելու հայաստանյան տարբեր կառույցների հետ ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ:

The Prime Minister Receives the President of the National Endowment for Democracy
Prime Minister Nikol Pashinyan received Damon Wilson, an American foreign policy expert and President of the National Endowment for Democracy.
The Prime Minister emphasized that the development and strengthening of democracy is one of the most important priorities of the Armenian government and noted that democratic reforms are being implemented in a number of areas in our country. In this context, Nikol Pashinyan emphasized the support of the US and other international partners in strengthening democratic institutions in Armenia.
Damon Wilson mentioned the commitment of the National Endowment for Democracy to closely cooperate with various structures in Armenia in the direction of democracy development.