Հուլիսի 4-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳՆ Արևմտյան ուղղության քարտուղար Սանջայ Վերմային, որը Հայաստանում է գտնվում՝ մասնակցելու Առևտրի, տնտեuական, տեխնոլոգիաների, գիտության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համագործակցության հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստին:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ գրեթե վեց տարվա դադարից հետո Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկայի կարևոր ցուցիչ է և լավ հնարավորություն՝ մտքեր փոխանակելու առկա իրավիճակի և արձանագրված ձեռքբերումների շուրջ, ինչպես նաև քննարկելու երկկողմ համագործակցության հեռանկարները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարության՝ Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների հետևողական զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է, ինչի մասին են վկայում վերջին շրջանում բարձր մակարդակով փոխայցելությունների ակտիվացումն ու տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ իրագործումը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել տարբեր ուղղություններով, ներառյալ՝ առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, գյուղատնտնեսության և առողջապահության ոլորտներում փոխգործակցությունը խթանելու նպատակով գործադրվող ջանքերը: Կարևորվել է գործարար շրջանակների միջև կապերի շարունակական ամրապնդման և ներդրումների  խթանման համար գրավիչ պայմանների ստեղծումը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ծրագրերի իրականացման, մասնավորապես՝ «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծի, Չաբահար նավահանգստի, ինչպես նաև «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային կառույցների շրջանակներում  համագործակցության էլ ավելի ամրապնդման հնարավորությունների շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, ինչպես նաև Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված գործընթացների շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական լուծման հասնելու գործում և գոհունակություն հայտնել հնդկական կողմի դիրքորոշման կապակցությամբ՝ ի աջակցություն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Արարատ Միրզոյանը նաև վերահաստատել է Հայաստանի սատարումը Հնդկաստանին՝  Ջամմուի և Քաշմիրի հարցում:
Առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել Առևտրի, տնտեuական, տեխնոլոգիաների, գիտության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համագործակցության հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստը՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Հնդկաստանի Հանրապետության ԱԳՆ Արևմտյան ուղղության քարտուղար Սանջայ Վերմայի համանախագահությամբ, որը մեկնարկել է ՀՀ ԱԳ նախարարի բացման խոսքով:
Հայկական կողմից նիստին մասնակցում էին նաև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա  Անդրեասյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանը և Արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը:
Նիստի ընթացքում կողմերը մանրամասնորեն քննարկել են էկոնոմիկայի, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության, կրթության, մշակույթի, տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների ու համայնքների զարգացման, արտակարգ իրավիճակների հաղթահարման ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացման ուղիները և պայմանավորվածություններ ձեռք բերել հետագա աշխատանքների շուրջ:
Նիստի ավարտին Արարատ Միրզոյանը և Սանջայ Վերման ստորագրել են Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը: Բացի այդ, ՀՀ Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դևալը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջև Հնդկաստանի կողմից համայնքների զարգացման՝ բարձր արդյունավետության ծրագրերի իրականացման համար տրամադրվելիք դրամաշնորհային աջակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիրը:

4 июля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял секретаря Западного направления МИД Индии Санджая Верму, который находится в Армении для участия в 8-ом заседании Армяно-индийской межправительственной комиссии по сотрудничеству в сферах торговли, экономики, технологий, науки, образования и культуры.
Министр Мирзоян подчеркнул, что после почти 6-летнего перерыва проведение заседания Армяно-индийской межправительственной комиссии является важным показателем положительной динамики развития отношений между двумя странами и хорошей возможностью для обмена мнения о текущей ситуации и зафиксированных достижениях, а также обсуждения перспектив двустороннего сотрудничества.
Министр иностранных дел РА отметил, что последовательное развитие отношений с самой большой демократией в мире - Индией является одним из приоритетов внешней политики Армении, о чем свидетельствует активизация взаимных визитов на высоком уровне в последний период и эффективная реализация достигнутых договоренностей по расширению сотрудничества в различных сферах.
Собеседники с удовлетворением констатировали усилия по стимулированию взаимодействия в различных направлениях, включая торгово-экономическое, высоких технологий, образование, сельское хозяйство и здравоохранение. Была отмечена важность создания привлекательных условий для дальнейшего укрепления связей между деловыми кругами и стимулирования инвестиций.
Стороны обсудили перспективы реализации региональных программ транспортного сообщения, в частности, проекта международного транспортного коридора "Север-Юг", порта Чабахар, а также сотрудничества в рамках международного транспортного коридора "Персидский залив - Черное море".
Состоялся обмен мнениями о возможностях еще большего укрепления сотрудничества в рамках международных структур.
Были затронуты также вопросы региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также позицию Армении по процессам, направленным на установление стабильности и мира в регионе.
Министр иностранных дел РА подчеркнул посредническую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в достижении всеобъемлющего и долгосрочного решения нагорно-карабахского конфликта и выразил удовлетворение позицией индийской стороны в поддержку процесса мирного урегулирования под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Арарат Мирзоян также подтвердил поддержку Армении Индии в вопросе Джамму и Кашмира.
После частной беседы состоялось 8-е заседание Армяно-индийской межправительственной комиссии по сотрудничеству в сферах торговли, экономики, технологий, науки, образования и культуры под сопредседательством министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и секретаря Западного направления МИД Республики Индия Санджая Вермы, которое стартовало вступительным словом министра иностранных дел РА.
В заседании с армянской стороны приняли участие также первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Геворг Манташян, первый заместитель министра здравоохранения РА Лена Нанушян, заместитель министра экономики РА Армен Арзуманян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Ованес Арутюнян и заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Давид Амбарян.
В ходе заседания стороны детально обсудили пути дальнейшего углубления сотрудничества в сферах экономики, информационных и высоких технологий, здравоохранения, образования, культуры, транспорта, развития инфраструктур и общин, преодоления чрезвычайных ситуаций и достигли договоренностей о дальнейших работах.
В завершение заседания Арарат Мирзоян и Санджай Верма подписали протокол 8-го заседания Армяно-индийской межправительственной комиссии. Кроме того, министр финансов РА Тигран Хачатрян и посол Индии в Армении Кишан Дан Деваль подписали Меморандум о взаимопонимании "Между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Индия о грантовой поддержке, предоставляемой Индией для реализации высокоэффективных программ по развитию общин".
00:23
В зоне ответственности миротворческого контингента в Нагорном Карабахе нарушений не зафиксировано: МО РФ
Генеральный директор ЗАО ''Южно-Кавказская железная дорога'' вручил министру ЧС РА медаль ''Сотрудничество, взаимодействие''
Ильхам Алиев прибыл с рабочим визитом в Турцию
13:32
В результате нарушения правил обращения с оружием ранены военнослужащие АО: состояние оценивается как тяжелое