Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին. Փաշինյան
«Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում նշվում է Սահմանադրության օրը, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ բոլորիս: Մեր Սահմանադրության ոչ փոփոխելի հոդվածները ձևակերպել են Հայաստանի Հանրապետության ազգային-պետական տեսլականը:
Ըստ այդմ՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է:
Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ նախատեuված պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով:
Հպարտությամբ պիտի արձանագրեմ, որ 2018 թվականի Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո Հայաստանը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես ժողովրդավարական պետություն: Իշխանությունը ժողովրդին պատկանելու նպատակն իրագործված է, և մեր մեծագույն խնդիրն է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարությունը վերածել երկրի անվտանգությունն ապահովող տևական գործոնի:
Պիտի արձանագրեմ նաև, որ սահմանադրական մյուս հիմնարար նպատակներն ամրագրելու ճանապարհին մեծ աշխատանք ունենք անելու, և մեր կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներն ուղղված են հենց այդ նպատակներին:
Սահմանադրության օրվա առիթով պիտի առանձնահատուկ ընդգծեմ ՀՀ Սահմանադրության հոդված 3-ի դրույթները, համաձայն որի՝ մարդու անօտարելի արժանապատվությունն իր իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքն է: Պիտի ցավով արձանագրեմ, որ ժողովրդավարությունը, խոսքի, կարծիք արտահայտելու ազատությունը երբեմն հանգեցնում է ատելության խոսքի, հայհոյախոսության, մարդու արժանապատվությունը նվաստացնող խոսույթի:
Ամուր իրավակարգը, անկախ դատական համակարգը, օրինականության մեխանիզմները պիտի դառնան նաև մարդու արժանապատվության պաշտպանության հուսալի երաշխիքներ՝ առանց սահմանափակելու և վնասելու ժողովրդավարական արժեքները, և այս հարցի լուծումը մեր օրակարգի առաջնահերթությունների շարքում է:
Տեղյակ եք անշուշտ, որ ձևավորվել է Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը և մասնագիտական հանձնաժողովը ու մինչև տարեվերջ պետք է ներկայացվի սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագիծ:
Ակնհայտ համարելով, որ Սահմանադրությունը մշտապես զարգանալու, բարելավելու կարիք ունի, միևնույն ժամանակ պիտի ընդգծեմ համոզմունքս, որ Հայաստանը պիտի շարունակի պահպանել կառավարման խորհրդարանական համակարգը, որովհետև 2021 թվականի իրադարձություններն ապացուցեցին, որ այս համակարգը ճգնաժամեր կառավարելու, քաղաքական բանավեճին ժողովրդի ներգրավման ու վճռական մասնակցության ավելի գործուն մեխանիզմներ է ապահովում:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության օրվա առիթով: Ցանկանում եմ, որ իրավունքը, օրենքը դառնա մեր հանրային, քաղաքացիական հարաբերությունների կարգավորման եթե ոչ միակ, առնվազն առանցքային և վճռական գործոն»:

Power in the Republic of Armenia Belongs to the People: Nikol Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan issued a congratulatory message on the occasion of Constitution Day.
It states as follows, in particular:
"Today, the Republic of Armenia marks the Constitution Day, on the occasion of which I congratulate all of us. The immutable articles of our Constitution defined the national-state vision of the Republic of Armenia.
Accordingly, the Republic of Armenia is a sovereign, democratic, social, legal state.
Power in the Republic of Armenia belongs to the people. The people exercise their power through free elections, referenda, as well as through state and local self-governing bodies and public officials as provided by the Constitution.
I must proudly record that after the non-violent, velvet, people's revolution of 2018, Armenia is internationally recognized as a democratic state. The goal of giving the power to the people has been achieved, and our greatest task is to turn the democracy of the Republic of Armenia into a lasting factor ensuring the security of the country.
I have to also note that we have a lot of work to do on the way to ensuring the other fundamental constitutional goals and the reforms implemented by our government are aimed at those goals.
On the occasion of the Constitution Day, I would like to emphasize the provisions of Article 3 of the Constitution of the Republic of Armenia, according to which the inalienable dignity of a person is the inseparable basis of his rights and freedoms. I have to say with pain that democracy, freedom of speech and expression of opinion sometimes leads to hate speech, blasphemy, speech that degrades human dignity.
The strong legal system, the independent judicial system, the mechanisms for legality should also become reliable guarantees for the protection of human dignity, without limiting and damaging democratic values, and the solution of this issue is among the priorities of our agenda.
Dear compatriots, you are aware that the Specialized Commission for Constitutional Reforms has been formed and a draft concept of constitutional reforms should be presented by the end of the year.
Considering it obvious that the Constitution needs to be constantly developed and improved, at the same time I must emphasize my belief that Armenia should continue to maintain the parliamentary system of governance, because the events of 2021 proved that this system provides more effective mechanism for crises management, involvment and decisive participation of the people in the political debate.
Once again, I congratulate all of us on the occasion of the Constitution Day of the Republic of Armenia. I want the right, the law to become, if not the only, at least a key and decisive factor in the regulation of our public and civil relations.