Սահմանադրության օրը Հայաստանի Հանրապետության ամենակարևոր տոներից մեկն է. Վահագն Խաչատուրյան
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ, որում, մասնավորապես, ասված է․
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Հուլիսի 5-ը՝ Սահմանադրության օրը Հայաստանի Հանրապետության ամենակարևոր տոներից մեկն է: Սահմանադրությունը ոչ միայն մեր պետության մայր օրենքն ու խորհրդանիշն է, այլև մեր պետականության անկախության, մեր քաղաքացիների ազատությունների և հասարակական հարաբերությունների կայունության գլխավոր երաշխավորը:
Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո հանրային ու մասնագիտական լայն շրջանակների ջանքերով, միջազգային լավագույն փորձի կիրառմամբ ու նաև մեր նորաստեղծ հանրապետության առարկայական փորձառնության արդյունքում ստեղծվեց մեր Սահմանադրությունը՝ որպես գրավական մեր երկրի կայացման ու ամրացման:
1995 թվականից ի վեր, մեր Սահմանադրությունը տարբեր փորձություններ է հաղթահարել՝ ընդհուպ մայր օրենքի արմատական փոփոխությունները, սակայն բոլոր դեպքերում Սահմանադրությունը եղել և մնում է պետական կառուցակարգի հավասարակշռության առանցքը:
Ուստի Սահմանադրությունն ունի ոչ միայն վերացական գաղափարաբանական դերակատարություն, այլև զուտ առարկայան և գործառնական, քանի որ հենց երկրի մայր օրենքն է ապահովում քաղաքացիների և պետական կառույցների, պետական տարբեր մարմինների, իշխանության երեք թևերի միջև ներդաշնակ հարաբերությունները: Այս առումով Սահմանադրությունը երկրի հանրային, քաղաքական ու պետական կյանքի կազմակերպման կարևորագույն հենասյուներից մեկն է:

Constitution Day, is one of the most important holidays in the Republic of Armenia: Vahagn Khachaturyan
President Vahagn Khachaturyan of Armenia issued a congratulatory message Tuesday on the occasion of Constitution Day anniversary.
The message reads as follows, in particular:
"Dear Citizens of the Republic of Armenia,
July the 5th, Constitution Day, is one of the most important holidays in the Republic of Armenia. The Constitution is not only the Mother Law and the symbol of our country but also the main guarantor of the independence of our statehood, the freedoms of our citizens and the stability of public relations.
After the proclamation of independence of the Republic of Armenia, our Constitution was created with the efforts of a wide range of public and professional figures, the application of international best practices, as well as the practical experience of our newly created republic, as a guarantee for the establishment and the strengthening of our country.
Since 1995, our Constitution has gone through various challenges, including radical changes to the main law. But in all cases, the Constitution has been and remains the balance axis of the structure of the Republic.
Therefore, the role of the Constitution is not only abstract and ideological, but also purely substantive and operational, because the Mother Law of the country ensures harmonious relations between citizens and state structures, various state bodies, and the three branches of government. In this sense, the Constitution is one of the most important pillars of the country's public, political and state life organization.