Վերաքննիչ դատարանը վերացրել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով Նիկոլ Փաշինյան պարտավորվում էր ներողություն խնդրել ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանից։  Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է DataLex.am դատական տեղեկատվական համակարգից։
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը՝ դատավոր Անի Մխիթարյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Լևոն Գրիգորյանի, Արման Կուրեխյանի, բավարարել է Նիկոլ Փաշինյանի բողոքը՝ բեկանելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գայանե Խաչատրյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պարտավորեցրել է հերքել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ զրպարտություն պարունակող հայտարարությունները և հայցը բավարարել է մասնակի։
Դատարանի վճռում ասվում է՝
«Պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում «facebook.com» սոցիալական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող պաշտոնական էջում «Հերքում՝ Հրայր Թովմասյանի հասցեին կատարված զրպարտություն հանդիսացող տեղեկության վերաբերյալ» վերնագրով գրառում կատարել` դրանում նշելով հետևյալը. «Ես՝ Նիկոլ Փաշինյանս, հերքում եմ իմ այն պնդումը, որ Հրայր Թովմասյանը 2018 թվականի մայիսից սկսած ինձ իր ծառայություններն է առաջարկել»:
Մեկ այլ որոշմամբ դատարանը մերժել է Թովմասյանի հայցը ներողություն խնդրելու վերաբերյալ:
Դատարանը Հրայր Վարդանի Թովմասյանի հայցապահանջը՝ պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում «facebook.com» սոցիալական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող պաշտոնական էջում «Ներողություն եմ խնդրում Հրայր Թովմասյանից» վերնագրով գրառում կատարելու եղանակով հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել Հրայր Թովմասյանից՝ այդ գրառման մեջ նշելով հետևյալը. «Ես՝ Նիկոլ Փաշինյանս, ներողություն եմ խնդրում Հրայր Թովմասյանից 2020 թվականի հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հնչեցված, ինչպես նաև «facebook.com» սոցիալական կայքի իմ պաշտոնական էջում Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ 2020 թվականի հունվարի 26-ի գրառման մեջ կատարված՝ Հրայր Թովմասյանի պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող արտահայտությունների համար», ինչպես նաև պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում «facebook.com» սոցիալական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող պաշտոնական էջում «Հերքում՝ Հրայր Թովմասյանի հասցեին կատարված զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունների վերաբերյալ» վերնագրով գրառում կատարել` դրանում նշելով հետևյալը. «Ես՝ Նիկոլ Փաշինյանս, հերքում եմ Հրայր Թովմասյանի կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնն օկուպացված լինելու վերաբերյալ իմ պնդումը», որոշել է մերժել:
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանն հայց էր ներկայացրել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ` պարտավորեցնելու համար վիրավորանք հանդիսացող արտահայտությունների համար ներողություն խնդրել եւ զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները հերքել։
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել էր Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի մասին խոստացված փաստը. «Սա Հրայր Թովմասյանի գրիչն է»։

Решение по "делу о ручке" отменено: Пашинян не будет извиняться перед Грайром Товмасяном
Премьер-министр Никол Пашинян не будет извиняться перед бывшим председателем Конституционного суда Армении Грайром Товмасяном. Апелляционный гражданский суд под председательством судьи Ани Мхитарян удовлетворил жалобу премьера Никола Пашиняна, отменив решение суда первой инстанции. В состав суда вошли также судьи Левон Григорян и Арман Кюрегян, сообщает "ФактИнфо" со ссылкой на сайт судебной информации datalex.am.
Ранее суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гаяне Хачатрян 17 февраля частично удовлетворил иск Грайра Товмасяна против Никола Пашиняна, обязав последнего опровергнуть клеветнические сведения в адрес Товмасяна. Суд, в частности, обязал Пашиняна в течение 5 рабочих дней после вступления решения в силу на своей странице в Facebook разместить запись под заголовком "Опровержение относительно являющихся клеветой сведений в адрес Грайра Товмасяна", указав в ней следующее: "Я, Никол Пашинян, опровергаю свое утверждение о том, что Грайр Товмасян с мая 2018 года предлагал мне свои услуги".
До вступления решения в законную силу представитель Никола Пашиняна обжаловал его в апелляционном порядке. Жалоба была рассмотрена в порядке письменной процедуры.
Суд отменил решение суда общей юрисдикции Еревана, частично удовлетворившего иск Товмасяна к Пашиняну.
Напомним, в ходе состоявшейся 25 января 2020 года в Капане пресс-конференции Пашинян заявил, что "с мая 2018 года, сперва в ежедневном, затем в еженедельном, а потом в ежемесячном режиме Грайр Товмасян предлагал ему свои услуги".
"Он предлагал свои услуги, заявлял, что он является автором нынешнего текста Конституции и может рассказать обо всех подводных камнях и что вместе они смогут провернуть невесть что. И он на фоне этих предложений был отправлен в соответствующее место, поскольку у меня не возникало, нет и не возникнет желания сотрудничать с представителями коррумпированного режима. У Армении должен быть Конституционный суд", - сказал премьер. В ответ Грайр Товмасян опроверг эти заявления и дал Николу Пашиняну 20 дней, чтобы представить доказательства.
"По части моего пребывания в должности я никогда не представлял каких-либо предложений ни Пашиняну, ни кому-либо из представителей власти", - заявил Товмасян.
Он потребовал, чтобы Пашинян публично привел хотя бы один достоверный факт, что он с мая 2018 года хотя бы один раз напрямую или косвенно, визави или через посредников предлагал ему или кому-то из представителей власти "свои услуги", "предлагал им предпринять какой-либо шаг", который поспособствует тому, чтобы Пашинян или его политическая сила каким-то способом поддержали его или Конституционный суд.
"Начиная с этого момента, я буду терпеливо ждать ровно 20 дней, чтобы Пашинян опубликовал любой объективный факт, подтверждающий его слова, любые достоверные доказательства. В противном случае я попрошу своих адвокатов подать против Никола Пашиняна иск за клевету", - заявил тогда Товмасян.
Вслед за этим заявлением Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook фотографию с изображением ручки, которую якобы ему подарил Грайр Товмасян.
После публикации Пашиняном "доказательства" Грайр Товмасян подал иск в суд, потребовав обязать премьера опровергнуть клевету и принести извинения за оскорбительные высказывания.