Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեքշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ շփումներն ակտիվացնելու մտադրության մասին՝ ուկրաինական նավահանգիստներից գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման համար հացահատիկային միջանցք ստեղծելու շուրջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սև ծովում միջանցք ունենալը կարևոր հարց է, որի վերաբերյալ էական են Պուտինի և Զելենսկիի մոտեցումները: Մենք շարունակում ենք մեր բանակցությունները և ցանկանում, որ այս գործընթացը շարունակվի ՄԱԿ-ի հովանու ներքո՝ որպես միջնորդ։ Մենք կակտիվացնենք մեր բանակցությունները և 7-10 օրվա ընթացքում կփորձենք հասնել արդյունքի»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագիի հետ բանակցություններից հետո Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Էրդողանը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ «աշխարհում հացահատիկի լուրջ պակաս կա, որը հատկապես չափազանց շատ նկատվում է Աֆրիկայում»։

Turkey Hopes Solution for Grain Corridor Will Be Found within 10 Days: Erdogan
Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Tuesday said he would reinvigorate talks with Russia and Ukraine to establish a corridor for the export of grain from Ukrainian ports, TASS reports.
"The corridor in the Black Sea is a very important issue, in which the approaches of [Presidents of Russia and Ukraine Vladimir] Putin and [Vladimir] Zelensky are very important. We continue our negotiations and we want this process to continue under the auspices of the UN as a mediator. We will intensify our negotiations and try to achieve a result within 7-10 days," the Turkish president said at a news conference in Ankara following talks with Italian Prime Minister Mario Draghi.
Erdogan also said he believes "there is a serious shortage of grain in the world, which is especially acute in Africa."