Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեքշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ շփումներն ակտիվացնելու մտադրության մասին՝ ուկրաինական նավահանգիստներից գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման համար հացահատիկային միջանցք ստեղծելու շուրջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սև ծովում միջանցք ունենալը կարևոր հարց է, որի վերաբերյալ էական են Պուտինի և Զելենսկիի մոտեցումները: Մենք շարունակում ենք մեր բանակցությունները և ցանկանում, որ այս գործընթացը շարունակվի ՄԱԿ-ի հովանու ներքո՝ որպես միջնորդ։ Մենք կակտիվացնենք մեր բանակցությունները և 7-10 օրվա ընթացքում կփորձենք հասնել արդյունքի»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագիի հետ բանակցություններից հետո Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Էրդողանը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ «աշխարհում հացահատիկի լուրջ պակաս կա, որը հատկապես չափազանց շատ նկատվում է Աֆրիկայում»։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил во вторник о намерениях активизировать контакты с Россией и Украиной по созданию зернового коридора для вывоза сельскохозяйственной продукции из украинских портов, передает ТАСС
"Коридор в Черном море - это очень важный вопрос, в котором подходы [президентов России и Украины Владимира] Путина и [Владимира] Зеленского очень важны. Мы продолжаем наши переговоры и желаем, чтобы этот процесс продолжался под эгидой ООН в качестве посредника. Мы активизируем наши переговоры и в течение 7-10 дней постараемся достичь результата", - сказал турецкий президент на пресс-конференции в Анкаре по итогам переговоров с премьер-министром Италии Марио Драги.
Эрдоган также выразил мнение, что "в мире существует серьезная нехватка зерна, которая особо остро наблюдается в Африке".