Մեր սպաներն այսօր տանիք ունենալու խնդիր են լուծում. ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 6-ի արտահերթ նիստում՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշվել է, որ վերջին տարիներին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ տարեցտարի նվազում է կադրային սպայական ծառայություն անցնելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների քանակը, ինչը մեծապես կապված է զինվորական ծառայության առանձնահատուկ եւ որոշակիորեն ծանր պայմաններով բնույթի եւ ներկա դրությամբ արդեն իսկ ոչ համարժեք վարձատրության եւ սոցիալական երաշխիքների համակարգի առկայության հետ:
Սուրեն Պապիկյանի հավաստմամբ՝ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ռազմաուսումնական հաստատություններ ընդունելության, քաղաքացիների կողմից կադրային սպայական ծառայության ընտրության եւ ՀՀ զինված ուժերում պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությամբ:
Ըստ այդմ՝ նախագծով առաջարկվում է ռազմաուսումնական հաստատությունում ուսումնառություն անցնելու համար 20 տարի ժամկետով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագիր կնքած, ռազմաուսումնական հաստատությունն ավարտած եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում սպայական պաշտոնի նշանակված սպայական կազմի զինծառայողին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրել բնակարան:
Ընդ որում, պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագրի ժամկետը լրանալու կամ մինչեւ պայմանագրի ժամկետը լրանալն առողջական վիճակի պատճառով զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու հիմքով պայմանագրային զինվորական ծառայությունից արձակվելու եւ օրենքով սահմանված կարգով հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելու դեպքերում հատկացված բնակարանը զինծառայողին տրամադրվում է անհատույց սեփականության իրավունքով:
Զինվորական ծառայություն անցնելու պայմանագրի գործողության ժամկետի ընթացքում զինծառայողի՝ զինվորական ծառայության հետ պատճառական կապով զոհվելու (մահանալու) դեպքում զինծառայողին անհատույց օգտագործման իրավունքով հատկացված բնակարանը սահմանված կարգով անհատույց սեփականության իրավունքով տրամադրվում է զոհված (մահացած) զինծառայողի ընտանիքի անդամներին:
Համապատասխան կարգավորումները տարածվում են 2022 թ. հուլիսի 1-ից հետո ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունված եւ համապատասխան պայմանագիր կնքած զինծառայողների վրա:
Նշվել է, որ նախագիծը սոցիալական տեսանկյունից կունենա դրական ազդեցություն եւ միաժամանակ կխթանի սպայական կազմի համալրմանը:
Հարակից ելույթում հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը, նշելով, որ հարցը լայնածավալ նախնական քննարկման փուլ է անցել, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

После 1 июля принятые в военно-учебное заведение и подписавшие соответствующий контракт военнослужащие обеспечиваются жильем безвозмездно: Папикян
“Сегодня наши офицеры решают проблему с жильем”, - отметил министр обороны РА С.Папикян 6 июля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, представляя в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего".
По С.Папикяну, принятие проекта обусловлено необходимостью повышения привлекательности и интереса к поступлению в военно-учебные заведения, отбору граждан на кадровую офицерскую службу, контрактной воинской службе в ВС РА.
Соответственно, проект предлагает предоставить квартиру на праве безвозмездного пользования офицеру, подписавшему контракт на 20 лет военной службы, окончившему военно-учебное заведение и назначенному на офицерская должность в системе Министерства обороны РА.
При этом в случаях истечения срока действия контрактной военной службы или увольнения с военной службы по контракту на основании признания негодным к военной службе по состоянию здоровья до истечения срока контракта, а также в случае получения права на военную пенсию по инвалидности в соответствии с законодательством, выделенная военнослужащему квартира предоставляется бесплатно.
В течение срока действия контрактной военной службы в случае гибели (смерти) военнослужащего в связи с прохождением военной службы квартира, выделенная военнослужащему на праве безвозмездного пользования, предоставляется членам семьи погибшего (умершего) военнослужащего на правах собственности бесплатно, в установленном порядке.
Соответствующие положения распространяются на военнослужащих, принятых в военно-учебное заведение и подписавших контракт после 1 июля 2022 г.
Отмечено, что проект окажет положительное влияние с социальной точки зрения и одновременно будет способствовать набору офицеров.
В содокладе член комиссии депутат В.Алексанян, отметив, что вопрос прошел стадию широкого предварительного обсуждения, призвал своих коллег проголосовать в пользу проекта.