Հուլիսի 6-ին, ժամը 09:07-ին Արագածոտնի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Աշտարակ քաղաքի բանկերից մեկում տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկմամբ:
Պարզվել է, որ Վարդգես Պետրոսյան փողոցի թիվ 10 հասցեում գտնվող «Յունիբանկ» ԲԲԸ Աշտարակի մասնաճյուղում, դեռևս չբացահայտված հանգամանքներում, տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկմամբ, ինչի հետևանքով մեկ քաղաքացի մահացել է, վեցը՝ տուժել:
Տուժածներ Հ. Կ.-ն (ծնված 1991 թ․), Հ. Չ.-ն (ծնված 1996 թ․), Լ. Ա.-ն (ծնված 1996 թ․), Ա. Մ.-ն (ծնված 1972 թ․), Հ. Խ.-ն (ծնված 1978 թ․), Լ. Շ.-ն (ծնված 1996 թ․) և Ռ. Խ.-ն (ծնված 1963 թ․) հոսպիտալացվել են Աշտարակ քաղաքի ԲԿ, որտեղ Հ․Կ-ի առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր, Հ․ Չ.-ինը, Հ․ Խ.-ինը, Լ․ Շ.-ինը՝ միջին ծանրության, իսկ Լ․ Ա.-ինը և Ա․ Մ.-ինը՝ բավարար: Հ․ Չ.-ն, Հ․ Խ.-ն և Լ․ Շ.-ն տեղափոխվել են Երևանի «Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն» ՓԲԸ, իսկ մյուսները, ստանալով համապատասխան բուժօգնություն, դուրս են գրվել, Ռ․ Խ-ն մահացել է։
Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 09:25-ին, մարվել՝ 09:54-ին:
Բանկի մասնաճյուղի արխիվային սենյակում այրվել են փաստաթղթեր (մոտ 4 խմ), վնասվել սրահում գտնվող հաճախորդների սպասարկման պատուհանները, դուռը, ներսենյակային պատը (մոտ 30 քմ), բանկի մոտակայքում կայանած «Mazda», «Opel» և երկու «Mercedes-Benz» մակնիշների ավտոմեքենաները, հարակից տարածքում գտնվող ավիացիոն գործակալության պատուհանը։

Новые подробности МВД о взрыве в одном из банков города Аштарак
6-го июля в 09:07 в Арагацотнский региональный центр управления в кризисных ситуациях был получен звонок о том, что в одном из банков города Аштарак произошел взрыв с возгоранием.
На место происшествия выехали два боевых расчета пожарно-спасательного отряда Регионального спасательного управления СС МЧС РА.
Выяснилось, что в Аштаракском филиале ОАО "Юнибанк", расположенном по адресу улица Вардгеса Петросяна, 10, при невыясненных обстоятельствах произошел взрыв с возгоранием, в результате чего один гражданин погиб, шестеро - пострадали.
Потерпевшие Х. К. (1991 г. р.), Х. Ч. (1996 г. р.), Л. А. (1996 г. р.), А. М. (1972 г. р.), Г. Х. (1978 г. р.), Л. Ш. (1996 г. р.) и Р. Х. (1963 г. р.) были госпитализированы в медицинский центр города Аштарак, где состояние здоровья Х. К. врачи оценили как тяжелое, а состояние здоровья Х. Ч., Г. Х. и Л. Ш. – как среднетяжелое, состояние здоровья Л. А. и А. М. – как удовлетворительное. Потерпевшие Х. Ч., Г. Х. и Л. Ш. были переведены в ЗАО "Национальный центр ожогов" города Ереван, а остальные, получив соответствующую медицинскую помощь, были выписаны: потерпевший Р. Х скончался.
Пожар был локализован в 09:25 и потушен - в 09:54.
В архивном помещении филиала банка сгорели документы (около 4 м3), в помещении были повреждены окна для обслуживания клиентов, дверь, внутренняя стена (около 30 м2), припаркованные возле банка автомобили марок "Mazda", "Opel" и два автомобиля марки "Mercedes-Benz", а также окно авиационного агентства расположенного на прилегающей территории.