ԳՇ պետը կդառնա պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ. խորհրդարանն ընդունեց նախագիծը
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետն ի պաշտոնե կլինի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Պաշտպանության մասին» Հայաuտանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն, այն քվեարկությամբ ստացավ 58 ձայն:
Փաթեթով նորովի են շարադրվում պաշտպանության ոլորտում Կառավարության լիազորությունները, դրանցում առանձին սահմանվում են զորահավաքային  պատրաստության և զորահավաքի ոլորտում իրավասությունները, Անվտանգության խորհրդի կողմից ընդունվող մի շարք պլաններ և ծրագրեր ներառվում են ՀՀ պաշտպանության պլանում, խմբագրվում և հստակեցվում են Պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի և պաշտպանության նախարարի ու Գլխավոր շտաբի պետի լիազորությունների շրջանակը: ԶՈՒ ապահովումների գործընթացում Պաշտպանության նախարարությանն են վերապահվում բոլոր տեսակի նյութատեխնիկական միջոցների, պահեստային տնտեսությունների կառավարման և կենտրոնացված բեռնափոխադրումների կազմակերպման գործառույթները, ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացների իրականացման ամբողջ համալիրը:
ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետն ի պաշտոնե նախատեսվում է որպես Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, որը, սակայն չի հանդիսանալու նախարարին փոխարինող պաշտոնատար անձ:
«Փաթեթը միտված է ՊՆ-ում, ԶՈՒ-ում կառավարությունն ավելի արդյունավետ դարձնելուն, շատ էական է այստեղ ուղղաձիգ կառավարման գոյությունը, որը բերելու է նրան, որ մենք կարողանալու ենք առաջին ձեռքից ավելի մանրամասն քաջատեղյակ լինել մեր կողմից իրականացվող քաղաքացիական վերահսկողությանը»,-ասաց պաշտպանության նախարարը:

Начальник Генерального штаба Вооруженных Сил РА будет первым заместителем министра обороны. Согласно сообщению "Арменпресс", Национальное Собрание во втором чтении и полностью приняло пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "Об обороне" и прилагаемые законы, за которые проголосовали 58 человек.
В пакете по-новому очерчены полномочия Правительства в области обороны, в них отдельно определены компетенции в области военной подготовки и военной мобилизации, утвержден ряд планов и программ, принятых Советом Безопасности. включены в План обороны РА, отредактированный и уточненный Министерством обороны и Генеральным штабом Вооруженных Сил и Министром обороны, и объем полномочий начальника Генерального штаба. В процессе военных поставок на Министерство обороны возлагаются функции всех видов тылового обеспечения, управления складскими помещениями и организации централизованных грузоперевозок, весь комплекс закупочных процессов для военных нужд.
Предполагается, что первым заместителем министра обороны станет начальник Генерального штаба Вооруженных сил, который, однако, не будет должностным лицом, замещающим министра.
"Пакет направлен на то, чтобы сделать государственное управление в Министерстве обороны и Вооруженных Силах более эффективным. Здесь очень важно иметь вертикаль управления, что приведет к тому, что мы сможем из первых рук более детально и хорошо осведомлены гражданским контролем, который мы осуществляем", - сказал министр обороны.