Կինն ու գինին. Թունիսը կարող է զարմացնել
Արաբական, ընդհանրապես իսլամական երկրների հետ կապված շատերի առաջին ասոցիացիաներից է ալկոհոլի արգելքը և իսլամի կանոններով պայմանավորված կանանց իրավունքների սահմանափակումը: Սակայն Թունիսում այս երկու կարծրատիպն էլ շատ արագ կոտրվում են:
Նախ ալկոհոլի մասին: Չնայած երկիրը մուսուլմանական է՝ Թունիսում ալկոհոլի օգտագործման օրենդրական արգելքներ չկան: Ավելին՝ Թունիսն ունի ալկոհոլային ազգային խմիչքներ, ինչպես օրինակ թզից պատրաստվող բուխան(40%), սեդրադինը՝ նարնջի կեղևից և խոտաբույսերից պատրաստվող լիկյոր(36-40%): Իսկ թիբարինը՝ արմավից և խոտաբույսերից պատրաստված լիկյորը (36-40%), երկրի այցեքարտերից է:
Թունիսում զբաղվում են նաև գինեգործությամբ: Քանի որ երկիրը եղել է Ֆրանսիայի պրոտեկտորատ, Թունիսում կիրառում են գինեգործության ֆրանսիական ավանդույթները: Արտադրանքի զգալի մասը իրացվում է հենց Թունիսում, մի մասն էլ արտահանվում է Ֆրանսիա, Գերմանիա, ԱՄՆ, Կանադա, Բելգիա:
Ինչ վերաբերում է կանանց իրավունքներին, ապա Թունիսում մինչև 2011 թվականի հեղափոխությունը դժվար էր գտնել մուսուլմանական խիստ դրես-կոդով կանանց: Թունիսցի կանանց համար նիկաբ կրելը(միայն աչքերի հատվածում նեղ բացվածքով սև գլխաշոր) հնարավոր դարձավ միայն հեղափոխությունից հետ, երբ իշխանության եկան իսլամիստները: Սակայն անգամ այսօր Թունիսի փողոցներով շրջելից դժվար է նման հագուստով կանանց տեսնել:
Կանանց իրավունքների պաշտպանության իմաստով Թունիսը կարելի է ասել արաբական աշխարհի առաջատարն է: Իսկ այդ առաջընթացը հնարավոր է դարձել երկրի առաջին նախագահ Հաբիբ Բուգեբայի շնորհիվ: Անկախությունից ամիսներ անց՝ 1956 թվականի օգոստոսի 13-ին Թունիսում ընդունվեց Անձնական կարգավիճակի մասին կոդեքսը, որը մի շարք ոլորտներում հավասարություն էր ապահովում կանանց և տղամարդկանց միջև: Ի դեպ, Թունիսում Կանանց օրը նշում են ոչ միայն մարտի 8-ին, այլ նաև օգոստոսի 13-ին:
Անձնական կարգավիճակի կոդեքսով, մասնավորապես, արգելվեց բազմակնությունը, սահմանվեց ամուսնության համար նավազագույն տարիք, ամուսնալուծության ընթացակարգ, որով կանայք ստացան տղամարդկանց հետ հավասար իրավունքներ: Կանայք նաև ստացան ընտրելու իրավունք, կրթության հավասար հասանելիություն: Թունիսում ծնողները պատասխանատվության են ենթարկվում իրենց աղջիկ երեխաներին դպրոց չուղարկելու դեպքում, և հակառակը՝ խրախուսվում են՝ այդ թվում նաև ֆինանսապես, եթե իրենց աղջիկ երեխան կրթության հարցում որոշակի հաջողություններ է գրանցում:
Հետագայում կանանց իրավունքների և ազատությունների մասով թունիսյան օրենսդրությունը շարունական բարեփոխվել է: Կանայք ստացել են աշխատելու (տղամարդկանց հետ հավասար պայմաններով), առանց իրենց ամուսինների թույլտվության տեղափոխվելու, բանկային հաշիվներ բացելու, բիզնես հիմնելու և այլ իրավունքներ:
Ընդ որում, պետք է նկատել, որ  կանանց իրավունքների պաշտպանությունը և նման լիբերալ օրենսդրական դաշտ ստեղծելը նորանկախ Թունիսում որևէ կերպ առաջնահերթություն չէր, երկրում չկային ազդեցիկ ֆեմինիստական շարժումներ:
Անձնական կարգավիճակի կոդեքսը և հետագա բարեփոխումները Թունիսի առաջին նախագահի կողմից դիտվում էին որպես երկրի սոցիալ-տնտեսական  վիճակում, հասարական ոլորտում առաջընթաց ապահովելու կարևորագույն միջոց, քանի որ երկրի բանկչության կեսը կանայք էին, իսկ երկրի զարգացման համար անհրաժեշտ էին մրցունակ կադրեր:
Բուրգեբայի այս քաղաքականությունը բավականին արդյունավետ էր: Արդեն 1980-ականներին Թունիսում ժողովրդագրական աճի մակարդակն ամենացածրն էր արաբական աշխարհում, ինչը խոսում է այն մասին, որ կանանց գործունեությունը միայն ընտանիքով չէր սահմանափակվում, նրանք արդեն ներգրավված էին կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Այսօր Թունիսում բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորողների կեսից ավելին կանայք են: Թունիսն արաբական առաջին երկիրն է, որի վարչապետը կին է:
Այս ամենը, իհարկե չի նշանակում, որ Թունիսում կանանց իրավունքների և ազատությունների մասով ամեն ինչ իդեալական վիճակում է, այսօր էլ օրենսդրական առումով բավականին բացեր կան, որոնք աստիճանաբար փորձում են լրացնել: Սակայն նույնիսկ ներկայիս բացերով Թունիսն իր ազատությամբ՝ արաբական, իսլամական երկրներին ոչ բնորոշ ազատությամբ, զարմացնում է և գրավում զբոսաշրջիկներին, որոնց երկիրն առաջարկում է ոչ միայն ծովափնյա հանգիստ, այլ նաև տարբեր քաղաքակրթությունների համադրմամբ հարուստ մշակույթ:
Ի դեպ, Հայաստանի քաղաքացիների համար Թունիսը բացահայտելուն արդեն երկրորդ տարին է օգնում է «Անռիվա Տուր» տուրօպերատորը «Նուվելեյր» ավիաընկերության միջոցով: Հայաստանի բոլոր տուրիստական ընկերություններից «Անռիվա տուրի» առաջարկած փաթեթները գնելու դեպքում հնարավոր է Թունիս մուտքի վիզան ստանալ ոչ թե Մոսկվայում դեսպանատնից, այլ հենց օդանավակայնում և շատ ավելի մատչելի արժեքով՝ 150 դոլարի փոխարեն վճարելով ընդամենը 25 դոլար:

Женщины и вино: Тунис может удивить
Первые ассоциации с арабскими и вообще мусульманскими странами для многих связаны с запретом на алкоголь и ограничениями прав женщин, как того требуют традиции ислама. Однако в Тунисе оба этих стереотипа очень быстро ломаются.
Сначала об алкоголе. Хотя страна мусульманская, в Тунисе нет никаких законодательных запретов на употребление алкоголя. Более того, в Тунисе есть национальные алкогольные напитки, такие как буха из инжира (40%), седрадин, ликер из апельсиновой цедры и трав (36-40%). А тибарин, ликер из фиников и трав (36-40%), является одной из визитных карточек страны.
В Тунисе занимаются также виноделием. Поскольку страна находилась под протекторатом Франции, Тунис придерживается французских традиций виноделия. Значительная часть продукции реализуется в самом Тунисе, а часть экспортируется во Францию, Германию, США, Канаду, Бельгию.
Что касается прав женщин, то до революции 2011 года в Тунисе трудно было найти женщин, придерживающихся строгого мусульманского дресс-кода. Для тунисских женщин ношение никаба (черный платок с узким отверстием только на глазах) стало актуальным только после революции, когда к власти пришли исламисты. Однако и сегодня на улицах очень редко можно встретить женщин в такой одежде.
Тунис можно назвать лидером арабского мира по защите прав женщин. И этот прогресс стал возможен, благодаря Хабибу Бугебе, первому президенту страны. Через несколько месяцев после обретения независимости, 13 августа 1956 года, Тунис принял Кодекс личного статуса, обеспечивший равенство между женщинами и мужчинами в ряде областей. Кстати, в Тунисе День женщин отмечают не только 8 марта, но и 13 августа.
Кодекс личного статуса, в частности, запрещал полигамию, устанавливал минимальный возраст вступления в брак и процедуру развода, которая давала женщинам равные права с мужчинами. Женщины также получили право голоса, равные образовательные возможности. В Тунисе на родителей возлагается ответственность за то, что они не отправляют своих дочерей в школу, и, наоборот, их поощряют, в том числе материально, если их дочери добиваются успехов в учебе.
Впоследствии тунисское законодательство в отношении прав и свобод женщин постоянно реформировалось. Женщинам было предоставлено право работать (на равных условиях с мужчинами), передвигаться без разрешения мужчин, открывать банковские счета, начинать бизнес и многое другое.
Следует отметить, что защита прав женщин и создание такой либеральной законодательной базы не являлось приоритетом в первые годы  независимости Туниса, в стране отсутствовали влиятельные феминистские движения. Кодекс о личном статусе и последующие реформы рассматривались первым президентом Туниса как важнейший способ обеспечить социально-экономический прогресс в стране, ведь половину жителей страны составляли женщины, а развитие государства требовало рабочих рук, к тому же  конкурентоспособных.
Эта политика первого президента была весьма действенной. Уже в 1980-ые годы темпы демографического роста в Тунисе были самыми низкими в арабском мире, что свидетельствует о том, что деятельность женщин не ограничивалась семьей, они уже были вовлечены в различные сферы жизни.
Сегодня более половины студентов высших учебных заведений Туниса - женщины. Тунис - первая арабская страна, премьер-министром которой была избрана женщина.
Все это, конечно, не означает, что в Тунисе все идеально с точки зрения прав и свобод женщин. Даже сегодня существует немало законодательных пробелов в этой сфере. Однако и при наличии нынешних трудностей Тунис удивляет и привлекает туристов своей свободой, не свойственной арабским и исламским странам, которым страна предлагает не только песчаные пляжи, но и богатую культуру, сочетающую в себе разные цивилизации.
Кстати, туроператор "Анрива Тур" с помощью авиакомпании "Нувеллер" уже второй год помогает гражданам Армении открыть для себя Тунис. Во  всех туристических компаниях Армении можно купить турпакеты, предлагаемые туроператором «Анрива-Тур». При этом въездную визу в Тунис можно получить не в посольстве в Москве, а в самом аэропорту, заплатив гораздо дешевле - всего 25 долларов вместо 150.