Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին
Հուլիսի 7-ին աշխատանքային այցով Մադրիդում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիի հետ։
Զրուցակիցներն ընդգծել են ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարի՝ հունիսի սկզբին Երևան այցի շրջանակներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունը՝ ուղղված Հայաստանի և ՄԱԿ ԶՀԿ միջև համագործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ զբոսաշրջության ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների և զարգացման ծրագրերի իրականացման միջոցով։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտում իրականացվող նախագծերի շուրջ։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է զբոսաշրջության ոլորտը՝ որպես կայուն զարգացման և բարեկեցության հիմք՝ տեղական, ազգային, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում: Այս առումով նախարարը կարևորել է ՄԱԿ ԶՀԿ աջակցությունը, հատկապես՝ նորարարությունների, ներդրումների ներգրավման և գյուղական ու էկոտուրիզմի զարգացման ուղղությամբ Հայաստանի նախաձեռնություններին:

7 июля находящийся с рабочим визитом в Мадриде министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с Генеральным секретарем Всемирной туристской организации ООН Зурабом Пололикашвили.
Собеседники подчеркнули важность реализации договоренностей, достигнутых в рамках визита Генерального секретаря ВТО в Ереван в начале июня, направленных на расширение сотрудничества между Арменией и ВТООН, в том числе посредством реализации совместных инициатив и программ развития в сфере туризма.
Состоялся обмен мнениями вокруг проектов, осуществляемых в Армении в сфере туризма.
Глава внешнеполитического ведомства РА подчеркнул, что Армения придает большое значение сфере туризма как основы стабильного развития и благополучия на местном, национальном, региональном и международном уровнях. В этом плане министр отметил важность содействия ВТООН, в особенности инициативам Армении в направлении инноваций, привлечения инвестиций и развития сельского хозяйства и экотуризма.