Փաշինյանն ընդունել է ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Շամխանիի այցը Հայաստան և կարևորել Իրանի հետ բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը: «Բարձր մակարդակի փոխայցելությունները կարևոր են այդ խնդիրը լուծելու համար: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Իրանի նախագահ պարոն Ռեյիսիի հետ մեզ հաջողվել է շատ լավ աշխատանքային մթնոլորտ ձևավորել: Ուրախ եմ տեսնել, որ մեր մյուս գործընկերների միջև ևս աշխատանքային լավ հարաբերություններ կան, ինչը հարիր է երկու հարևան ու բարեկամ պետություններին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ օրակարգային հարցերի համատեքստում պարոն Շամխանիի այցը կլինի արդյունավետ:
ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վարչապետ Փաշինյանին փոխանցել Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ջերմ ողջույնները: Ալի Շամխանին նշել է, որ Իրանը ևս շահագրգիռ է զարգացնելու և ամրապնդելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկոմ համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ: Ալի Շամխանին ընդգծել է, որ Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ և նշել, որ իր երկիրը ևս սատարում է ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին՝ պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման շրջանակում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ տարբեր ուղղություններով հայ-իրանական համագործակցության զարգացման հիմքը տնտեսական կապերի ամրապնդումն է: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը և Ալի Շամխանին կարևորել են առևտրաշրջանառության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցության ընդլյանման անհրաժեշտությունը: Կողմերը քննարկել են ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերն ու նախագծերը:
Վարչապետ Փաշինյանը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները ևս փոխանցել ինչպես նախագահ Ռայիսիին, այնպես էլ Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիին:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Secretary of the Supreme National Security Council of the Islamic Republic of Iran Ali Shamkhani.
The Prime Minister welcomed Mr. Shamkhani's visit to Armenia, attaching importance to the continuous development of friendly and brotherly relations with Iran. "High-level mutual visits are important for solving this issue. I am happy to note that we have managed to create a very good working atmosphere with the Iranian President, Mr. Raisi. I am happy to see that there are also good working relations between our other partners, which is appropriate for two neighboring and friendly states,” Nikol Pashinyan said. The Prime Minister expressed confidence that Mr. Shamkhani's visit will be effective in the context of the issues on the bilateral agenda.
The Secretary of the Supreme National Security Council of the Islamic Republic of Iran thanked for the reception and conveyed to Prime Minister Pashinyan the warm greetings of the President of Iran Ebrahim Raisi. Ali Shamkhani noted that Iran is also interested in developing and strengthening relations with Armenia in all fields. In this context, the interlocutors referred to a number of issues of bilateral cooperation.
The sides exchanged thoughts on ensuring regional stability and security. Ali Shamkhani emphasized that Iran considers any attempt to change the geopolitical situation in the region unacceptable and noted that his country also supports the process of unblocking infrastructure within the framework of preserving the territorial integrity and sovereignty of states.
The interlocutors emphasized that strengthening of economic ties is fundamental for the development of Armenian-Iranian cooperation in various directions. In this context, Nikol Pashinyan and Ali Shamkhani emphasized the need to boost the existing cooperation in trade, infrastructure, energy, industry and other areas. The parties discussed current programs and projects, as well as those of mutual interest.
Prime Minister Pashinyan asked to convey his warm greetings to both President Raisi and Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Sayyid Ali Khamenei.