Պուտինն ու Լուկաշենկոն քննարկել են Կալինինգրադի տրանսպորտային շրջափակմանը համատեղ արձագանքելու հարցը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ։ Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության արդի հարցեր։
Բացի այդ, շեշտադրվել է իրավիճակը՝ կապված Լիտվայի կողմից Կալինինգրադի մարզ բեռների տարանցման անօրինական սահմանափակումների հետ։ Այս համատեքստում քննարկվել են համատեղ հնարավոր որոշ քայլեր։
Վերահաստատվել է ռուս-բելառուսական գործընկերային և դաշնակցային հարաբերությունները հետևողականորեն ամրապնդելու փոխադարձ տրամադրվածությունը։

Путин и Лукашенко обсудили совместный ответ на транспортную блокаду Калининграда
Состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
В ходе телефонного разговора рассмотрены актуальные вопросы двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Кроме того, был сделан акцент на ситуации в связи с введёнными Литвой незаконными ограничениями на транзит товаров в Калининградскую область. В этом контексте обсуждались некоторые возможные совместные шаги.
Подтверждён обоюдный настрой на последовательное укрепление российско-белорусских отношений партнёрства и союзничества.