Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկուշաբթի հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են ուկրաինական ճգնաժամը և ծովով հացահատիկի արտահանման այսպես կոչված հացահատիկային միջանցքի ստեղծման հարցերը: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի նախագահի վարչակազմը:
«Նախագահ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Քննարկվել է Սիրիայում տիրող իրավիճակը, Ուկրաինայի իրադրությունը Ռուսաստանի կողմից իրականացվող ռազմական գործողությունների լույսի ներքո, Սև ծովով հացահատիկի արտահանման անվտանգ միջանցքների ստեղծումը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Էրդողանի խոսքով՝ «եկել է հացահատիկի արտահանման անվտանգ միջանցքներ ստեղծելու ծրագրի իրականացման համար գործողությունների ժամանակը », ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ուղերձում նշվում է, որ Թուրքիայի նախագահը, բանակցությունների սեղանի շուրջ կրկին հանդես է եկել խաղաղ ճանապարհով ուկրաինական ճգնաժամի «կայուն և արդար» կարգավորման օգտին։ Նրա խոսքով, Թուրքիան, ինչպես նախկինում, պատրաստ է ջանքեր գործադրել Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի միջև բանակցային գործընթացը վերակենդանացնելու համար։

Эрдоган провел телефонный разговор с Путиным
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел в понедельник телефонный разговор с президентом РФ Владимиром Путиным, в ходе которого обсуждались украинский кризис и вопросы создания так называемого зернового коридора по вывозу морем зерна, как передает ТАСС, об этом сообщила администрация турецкого лидера.
"Президент Эрдоган провел телефонный разговор с президентом России Путиным. Обсуждалась ситуация в Сирии, ситуация на Украине в свете проводимых Россией военных операций, создание безопасных коридоров для экспорта по Черному морю зерна", - говорится в сообщении.
По словам Эрдогана, "настало время действий для реализации плана по созданию безопасных коридоров для экспорта зерна", - отмечается в релизе.
Президент Турции, как говорится в сообщении его администрации, вновь высказался за "стабильное и справедливое" урегулирование украинского кризиса мирным путем, за столом переговоров. По его словам, Турция, как прежде, готова прилагать усилия для оживления переговорного процесса между РФ и Украиной.