Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Սիրիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանին:
Վարչապետը շնորհավորել է դեսպան Արիսյանին դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն ի նպաստ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման: «Հայաստանը կարևորում է Սիրիայի հետ համագործակցությունն ու պատմական կապերը: Մենք հետևում ենք զարգացումներին և մաղթում, որպեսզի բարեկամ Սիրիան օր առաջ հաղթահարի ճգնաժամը», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ կողմից 2019թ. Սիրիա ուղարկված մարդասիրական առաքելությանը, որը ծավալել է հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման գործունեություն:
Դեսպան Նորա Արիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար և ընդգծել, որ իր համար՝ նաև որպես սիրիահայի պատիվ է Հայաստանում դիվանագիտական ծառայությունը: Նա Սիրիայի իշխանությունների անունից երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ իշխանություններին՝ երկրին ցուցաբերվող մարդասիրական աջակցության համար և նշել, որ լավագույն ջանքերը կգործադրի փոխհարաբերությունների առավել սերտացման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները կարևորել են սիրիահայ համայնքի դերը հայ-սիրիական կապերի ամրապնդման գործում: Մտքեր են փոխանակվել համագործակցության օրակարգի և հեռանկարների շուրջ:

Пашинян принял новоназначенного посла Сирии в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Сирийской Арабской Республики в Республике Армения Нору Арисян.
Премьер-министр поздравил посла Арисян с началом дипломатической миссии и пожелал ей эффективной деятельности на благо развития отношений между двумя странами. “Армения придает важность сотрудничеству и высоко ценит исторические связи с Сирией. Мы следим за развитием событий и желаем, чтобы дружественная Сирия как можно скорее преодолела кризис”, - сказал Никол Пашинян. Премьер-министр коснулся направленной в Сирию в 2019 году гуманитарной миссии, которая осуществляла работы по гуманитарному разминированию, информированию населения и оказанию медицинских услуг.
Посол Нора Арисян поблагодарила за теплые слова и подчеркнула, что для нее, в том числе как представительницы армянской общины Сирии, дипломатическая служба в Армении является честью. От имени властей Сирии посол выразила признательность властям Армении за оказанную стране гуманитарную помощь и отметила, что приложит максимальные усилия для дальнейшего укрепления отношений.
Собеседники подчеркнули важную роль армянской общины Сирии в укреплении армяно-сирийских связей. Состоялся обмен мнениями о повестке и перспективах сотрудничества.