14 պատգամավորի մանդատներից զրկելու հարցն է քննարկվելու․ Արթուր Հովհաննիսյան
Ազգային ժողովի խորհուրդը քննարկելու է 14 ընդդիմադիր պատգամավորի մանդատներից զրկելու հարցը։ Այս մասին Factor TV-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք` երեկ խորհրդարանի պաշտոնական կայքում հրապարակվել էր 33 պատգամավորի մանդատից զրկելու նախագիծ, որը կարճ ժամանակ անց հեռացվեց։
Արթուր Հովհաննիսյանը նշեց, որ նախագիծը հեռացվել է տեխնիկական խնդիրների պատճառով։ ԱԺ խորհրդի նիստը նախատեսվում է գումարել առաջիկա օրերի ընթացքում։
Նշենք, որ ընդդիմադիր պատգամավորները մանդատներից զրկվում են նիստերին մեկ կիսամյակ բացակայելու պատճառով։ Նրանք մայիսից սկսած դադարեցրել էին մասնակցությունը խորհրդարանական աշխատանքերին, փողոցում պահանջում էին Նիկոլ Փաշինյանի և կառավարության հրաժարականը։ Արթուր Հովհաննիսյանը նշեց, որ ՔՊ խմբակցությունը դեռ որոշում չունի, թե ինչպես է քվեարկելու խորհրդի նիստում` դիմել ՍԴ, թե` ոչ։

Совет НС Армении обсудит вопрос о лишении 14 оппозиционных депутатов мандатов
Совет Национального Собрания Армении обсудит вопрос о лишении 14 оппозиционных депутатов мандатов. Как передает News.am, об этом заявил в интервью Factor TV секретарь парламентской фракции правящей партии "Гражданский договор" Артур Ованнисян.
На замечание о том, что вчера на официальном сайте парламента был опубликован проект о лишении 33 депутатов мандата, однако вскоре он был удален, Ованнисян отметил, что это было сделано по техническим причинам. Он также сообщил о том, что заседание Совета НС РА планируется созвать в ближайшие дни.
По его словам, фракция еще не решила, как будет голосовать на заседании совета - обратиться ли в КС или нет?
Отметим, что оппозиционных депутатов хотят лишить мандатов из-за отсутствия на заседаниях парламента в течение полугодия.