Կրեմլը ներկայացրել է Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի ղեկավարների բանակցությունների թեմաները
Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջև ամենաբարձր մակարդակով բանակցությունների հիմնական թեմաները կլինեն այդ պետությունների հետ երկկողմ համագործակցության հարցերը, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին Կրեմլում, Թեհրան այցի ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպի Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիի, Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի հետ, ինչպես նաև կայցելի Իրանի գերագույն կառավարիչ Ալի Խամենեիին։
«Իհարկե, մենք հնարավորություն կունենանք քննարկել երկկողմ հարաբերությունները, առաջին հերթին՝ Իրանի և Թուրքիայի հետ առևտրատնտեսական կապերը, ինչպես Իրանի, այնպես էլ Թուրքիայի հետ քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու հեռանկարներն ու բոլոր եղանակները»,- ասել է Պեսկովը Իրանի պետական ​​հեռուստատեսությանը և ռադիոյին տված հարցազրույցում, որից մի հատված։ ցուցադրել է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքը։
Հուլիսի 19-ին Թեհրանում կկայանա Սիրիայում Աստանայի կարգավորման գործընթացի երաշխավոր երկրների ղեկավարների հանդիպումը։

Кремль представил темы переговоров лидеров РФ, Ирана и Турции
Основными темами переговоров России, Ирана и Турции на высшем уровне станут вопросы двустороннего взаимодействия с этими государствами, сообщил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
Как ранее сообщили в Кремле, у Владимира Путина во время визита в Тегеран состоятся переговоры с президентом Ирана Ибрахимом Раиси, Турции Тайипом Эрдоганом, также глава государства нанесет визит верховному правителю Ирана Али Хаменеи.
"Конечно, мы будем иметь возможность обсудить двусторонние отношения, в первую очередь торгово-экономические связи и с Ираном, и с Турцией, перспективы и все модальности продолжения политического диалога", - сказал Песков в интервью гостелерадио Ирана, фрагмент которого показал телеканал "Россия 24".
В Тегеране 19 июля пройдет встреча глав государств-гарантов Астанинского процесса урегулирования в Сирии.