Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն սպառնացել է խզել հարաբերությունները Բելառուսի հետ
Ուկրաինան կխզի Բելառուսի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունները, եթե հանրապետության բանակը մտնի իր տարածք։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան Forbes-ի ուկրաինական ծառայությանը երկուշաբթի օրը  տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա ընդգծել է, որ Մինսկին համարում է Ուկրաինայում ռուսական հատուկ ռազմական գործողության ակտիվ մասնակից։
«Մենք խզել ենք դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ լայնամասշտաբ հարձակման սկսվելուց անմիջապես հետո: Դրանք կխզվեն նաև Բելառուսի հետ, եթե Բելառուսի Հանրապետության զինված ուժերը հատեն Ուկրաինայի սահմանը»,- ասել է նա:

© Valentyn Ogirenko/Pool via AP
Ukraine will sever diplomatic relations with Belarus, if its army crosses into Ukrainian territory, Ukraine’s Foreign Minister Dmitry Kuleba said in an interview with the Ukrainian edition of Forbes magazine on Monday, TASS reports.
Kiev considers Minsk as an active participant of Russia’s special military operation in Ukraine, Kuleba stressed.
"We severed diplomatic relations with the Russian Federation immediately after the start of the large-scale intrusion," the Ukrainian foreign minister said. "Likewise, diplomatic relations with Belarus will be severed, if the armed forces of the Republic of Belarus cross the border of Ukraine."